Wielkanoc w liczbach

Dane i informacje o Świętach Wielkanocy w Europie

Dane i informacje o Świętach Wielkanocy w Europie

Bisnode jako lider branży danych i analiz w Polsce i Europie (jestesmy obecni w 19 europejskich krajach) jest fiirmą, która inspiruje się danymi i ich przetwarzaniem w każdym aspekcie tej działalności.

Dlatego prezentujemy dane na temat Świąt Wielkanocy w Polsce i innych krajach europejskich.

Czy wiesz, że przeciętny mieszkaniec Francji zjada aż 220 jaj rocznie, a 25% dzieci w Wielkiej Brytanii myśli, że Wielkanoc to urodziny wielkanocnego królika?

Tymczasem aż dla 70% Polaków Wielkanoc to przede wszystkim święta rodzinne.

Dowiedz się więcej poniżej!

We Francji i Włoszech

We Francji i Włoszech

We Francji nie przykłada się tak dużej wagi do Świąt Wielkanocnych, nie są też tak rodzinne. W Wielką Niedzielę otwarta jest większośc sklepów, klubów i restauracji. Francuzi mają jednak swoją słodką wielkanocną tradycję polegającą na obdarowywaniu dzieci czekoladowymi jajkami.

Dzieci w Czwartek przed świętami budują gniazda w których później znajdują pyszne czekoladowe jajka podrzucone przez rodziców i bliskich.

Ogrody francuskich rodzin, a także parki miejskie są też często przystrojone jajami wielkanocnymi, kokardami lub innego rodzaju wielkanocnymi ozdobami.

Włosi odmiennie od franzuzów spędzają Święta Wielkanocne w gronie rodzinnym, zawzyczaj przy stole. Najważniejszym wydarzeniem jest niedzielny wielkanocny obiad podczas którego jje się m.in. Capelletti (barani rosół z pierożkami) czy pieczone mięso jagnięce lub baranie. Największym symbolem podczas takiej biesiady jest wspólne jedzenie ciasta "Colomba" w kształcie gołębia.

W Niemczech i Wielkiej Brytanii

W Niemczech i Wielkiej Brytanii

W Niemczech Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy. Niemcy celebrują także najważniejszy wielkanocny, symboliczny posiłek nazywany Agapą, składający się tylko z chleba, wody i wina.

W niedzielę wielkanocną rodzice chowają pomalowane jaja, zajączki z czekolady oraz inne słodycze, a dzieci szukają ich w mieszkaniu lub ogrodzie. Dla Niemców Poniedziałek Wielkanocny jest dniem odpoczynku w gronie rodzinnym.

Angielskojęzyczna nazwa "Easter" określająca Święta Wielkanocne tak naprawdę pochodzi od starożytnej bogini wiosny "Eostre".

Dla anglików jaja to symbol wiosny i nowego życia. Na terenie Wielkiej Brytanii kultowowanych jest wiele gier i zabaw związanych z wielkanocą, np. : zabawa polegająca na wzajemnym wytrącaniu sobie jajek z dłoni czy inna polegająca na turlaniu ugotowanych na twardo jaj.

Życzenia Wielkanocne od Bisnode

Jesteś ciekawy czym się zajmujemy?

Dowiedz się więcej o Dun & Bradstreet
Dowiedz się więcej