Artykuły Raporty

Adresy e-mail osób prywatnych i firm

W czasie kiedy coraz więcej działań reklamowych, PR i sprzedażowych przenosi się do Internetu, zmienia się również sposób kontaktowania się z potencjalnym odbiorcą naszych usług.

Ludzie listy piszą, czyli każdy ma skrzynkę e-mail.

Narzędziem codziennego użytku większości osób, z którymi chcielibyśmy nawiązać współpracę, jest skrzynka email. Dzięki nowoczesnym narzędziom mobile i wszechobecnemu już Internetowi, maile można odbierać  zawsze i wszędzie.

E-mail to również narzędzie, które w jednej chwili pozwala dotrzeć ze swoją ofertą do ogromnej ilości odbiorców. Wystarczy skorzystać z odpowiedniego narzędzia i przygotowanej wcześniej bazy maili osób prywatnych lub firm.

Dobrze przygotowana baza maili – skąd ją wziąć?

Aby uzyskać jak największą i najbardziej wartościową bazę adresów e-mail, należy na samym początku zastanowić się do kogo chcemy skierować swoją ofertę. Przykładowo  - w swojej ofercie posiadam pieluchy dla dzieci, stąd moja grupą docelową stają się matki i ojcowie posiadający dzieci w wieku 0-3 lata. Wysyłanie ofert handlowych na wszystkie możliwe adresy e-mail jest bowiem działaniem zarówno kosztowym, nieprecyzyjnym (przekaz kierowany do każdego, trafia do nikogo) i może spowodować, że zostaniesz zgłoszony do listy spamerów.

Skąd wziąć kontakt do takich osób prywatnych lub firm, które mogę uznać za swój target? Otóż zgłaszając się do firmy specjalizującej się w bazach danych, jak Dun & Bradstreet, która w swoich zasobach posiada maile zarówno do firm, jak i osób prywatnych. Jeżeli nie do końca wiesz, jak dokładnie ma wyglądać Twoja baza, konsultant pomoże Ci określić kryteria określające grupę docelową i przygotuje bazę maili klientów (jej zakres może być rozszerzony np. o spis numerów telefonów komórkowych i prywatnych w przypadku baz konsumenckich czy adresy, wielkość obrotu, bądź numery rejestrowe w przypadku firm).

Czy takie działanie jest legalne?

Tak, o ile przestrzega się kilku reguł.

Po pierwsze, należy pamiętać, że wysyłanie ofert handlowych do przypadkowych osób i firm jest niezgodne z prawem i może wiązać się z konsekwencjami jak chociażby wciągnięcie na listę spamerów i de facto zablokowanie wszystkich maili wychodzących z Twojej firmy.

W przypadku adresów e-mail osób prywatnych – należy korzystać z legalnie zbieranych przez odpowiednie firmy baz danych. Adresy e-mail uzyskiwane przez nie, zbierane i przekazywane są razem ze zgodą na otrzymywanie ofert handlowych od określonych klientów (osób / firm, które taka bazę zakupiły), dzięki temu możesz swobodnie skierować do nich nawet imienną propozycję. Nawet poświęcając ogrom czasu na przeszukiwanie stron internetowych, takich adresów mailowych nie znajdziesz na własną rękę.

W przypadku adresów e-mail firm – istnieje dowolność wysyłania maili na ogólne adresy e-mail typu info@….pl, biuro@….pl itp.

Jeżeli jednak chcemy dokonać wysyłki na adresy poszczególnych osób w danej firmie (np: na adres aneta.kowalska@Dun & Bradstreet.pl),następuje rozdział. Jeżeli oferta handlowa dotyczy obowiązków pracowniczych danej osoby (np. Aneta Kowalska jest koordynatorem biura i chcemy jej wysłać ofertę związaną z wysyłką pocztową), zgodna nie jest wymagana.

Jeżeli jednak tej samej Pani Anecie chcemy na adres firmowy wysłać ofertę nie mającą nic wspólnego z jej pracą, (np. z pościelą lub kosmetykami) musimy najpierw zatroszczyć się o otrzymanie od niej zgody na wysyłanie oferty handlowej.

Jesteś zainteresowany rozwiązaniami Bisnode?

You must be logged in to submit this form. If you are logged in and still cannot post, make sure "Do not track" in your browser settings is disabled.

Jednocześnie akceptuję informację o przetwarzaniu moich danych osobowych przez Bisnode Polska Sp. z o.o.znajdującą się TUTAJ.

Wyrażam zgodę na używanie, zgodnie z art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t. j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1907 z późn. zm.), telekomunikacyjnych urządzeń końcowych (np. telefon, e-mail) oraz automatycznych systemów wywołujących (np. automatycznie rozsyłające się wiadomości sms, e-mail) przez Bisnode Polska Sp. z o.o., w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego dotyczącego produktów i usług Bisnode Polska Sp. z o.o.

Jednocześnie oświadczam, iż mam świadomość, że podanie przeze mnie danych osobowych, a także wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz że zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Cofnięcie zgody nie wpływa na zgodność z prawem używania telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących dokonywanych przed cofnięciem zgody.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowej (tj. m. in. oferty marketingowej i newslettera), wysyłanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej, przez Bisnode Polska Sp. z o.o., zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t. j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1219  z późn. zm.). 

Jednocześnie oświadczam, iż mam świadomość, że podanie przeze mnie danych osobowych, a także wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz, że zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Cofnięcie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przesyłania informacji handlowej przed cofnięciem zgody.