Artykuły Raporty

Adresy e-mail osób prywatnych i firm

W czasie kiedy coraz więcej działań reklamowych, PR i sprzedażowych przenosi się do Internetu, zmienia się również sposób kontaktowania się z potencjalnym odbiorcą naszych usług.

Ludzie listy piszą, czyli każdy ma skrzynkę e-mail.

Narzędziem codziennego użytku większości osób, z którymi chcielibyśmy nawiązać współpracę, jest skrzynka email. Dzięki nowoczesnym narzędziom mobile i wszechobecnemu już Internetowi, maile można odbierać  zawsze i wszędzie.

E-mail to również narzędzie, które w jednej chwili pozwala dotrzeć ze swoją ofertą do ogromnej ilości odbiorców. Wystarczy skorzystać z odpowiedniego narzędzia i przygotowanej wcześniej bazy maili osób prywatnych lub firm.

Dobrze przygotowana baza maili – skąd ją wziąć?

Aby uzyskać jak największą i najbardziej wartościową bazę adresów e-mail, należy na samym początku zastanowić się do kogo chcemy skierować swoją ofertę. Przykładowo  - w swojej ofercie posiadam pieluchy dla dzieci, stąd moja grupą docelową stają się matki i ojcowie posiadający dzieci w wieku 0-3 lata. Wysyłanie ofert handlowych na wszystkie możliwe adresy e-mail jest bowiem działaniem zarówno kosztowym, nieprecyzyjnym (przekaz kierowany do każdego, trafia do nikogo) i może spowodować, że zostaniesz zgłoszony do listy spamerów.

Skąd wziąć kontakt do takich osób prywatnych lub firm, które mogę uznać za swój target? Otóż zgłaszając się do firmy specjalizującej się w bazach danych, jak Bisnode, która w swoich zasobach posiada maile zarówno do firm, jak i osób prywatnych. Jeżeli nie do końca wiesz, jak dokładnie ma wyglądać Twoja baza, konsultant pomoże Ci określić kryteria określające grupę docelową i przygotuje bazę maili klientów (jej zakres może być rozszerzony np. o spis numerów telefonów komórkowych i prywatnych w przypadku baz konsumenckich czy adresy, wielkość obrotu, bądź numery rejestrowe w przypadku firm).

Czy takie działanie jest legalne?

Tak, o ile przestrzega się kilku reguł.

Po pierwsze, należy pamiętać, że wysyłanie ofert handlowych do przypadkowych osób i firm jest niezgodne z prawem i może wiązać się z konsekwencjami jak chociażby wciągnięcie na listę spamerów i de facto zablokowanie wszystkich maili wychodzących z Twojej firmy.

W przypadku adresów e-mail osób prywatnych – należy korzystać z legalnie zbieranych przez odpowiednie firmy baz danych. Adresy e-mail uzyskiwane przez nie, zbierane i przekazywane są razem ze zgodą na otrzymywanie ofert handlowych od określonych klientów (osób / firm, które taka bazę zakupiły), dzięki temu możesz swobodnie skierować do nich nawet imienną propozycję. Nawet poświęcając ogrom czasu na przeszukiwanie stron internetowych, takich adresów mailowych nie znajdziesz na własną rękę.

W przypadku adresów e-mail firm – istnieje dowolność wysyłania maili na ogólne adresy e-mail typu info@….pl, biuro@….pl itp.

Jeżeli jednak chcemy dokonać wysyłki na adresy poszczególnych osób w danej firmie (np: na adres aneta.kowalska@bisnode.pl),następuje rozdział. Jeżeli oferta handlowa dotyczy obowiązków pracowniczych danej osoby (np. Aneta Kowalska jest koordynatorem biura i chcemy jej wysłać ofertę związaną z wysyłką pocztową), zgodna nie jest wymagana.

Jeżeli jednak tej samej Pani Anecie chcemy na adres firmowy wysłać ofertę nie mającą nic wspólnego z jej pracą, (np. z pościelą lub kosmetykami) musimy najpierw zatroszczyć się o otrzymanie od niej zgody na wysyłanie oferty handlowej.

Lubisz wiedzieć więcej?

Zapoznaj się z naszymi wiadomościami, artykułami i analizami

Jesteś zainteresowany rozwiązaniami Bisnode?

You must be logged in to submit the form.

Jednocześnie akceptuję informację o przetwarzaniu moich danych osobowych przez Bisnode Polska Sp. z o.o.znajdującą się TUTAJ.

Wyrażam zgodę na używanie, zgodnie z art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t. j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1907 z późn. zm.), telekomunikacyjnych urządzeń końcowych (np. telefon, e-mail) oraz automatycznych systemów wywołujących (np. automatycznie rozsyłające się wiadomości sms, e-mail) przez Bisnode Polska Sp. z o.o., w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego dotyczącego produktów i usług Bisnode Polska Sp. z o.o.

Jednocześnie oświadczam, iż mam świadomość, że podanie przeze mnie danych osobowych, a także wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz że zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Cofnięcie zgody nie wpływa na zgodność z prawem używania telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących dokonywanych przed cofnięciem zgody.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowej (tj. m. in. oferty marketingowej i newslettera), wysyłanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej, przez Bisnode Polska Sp. z o.o., zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t. j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1219  z późn. zm.). 

Jednocześnie oświadczam, iż mam świadomość, że podanie przeze mnie danych osobowych, a także wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz, że zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Cofnięcie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przesyłania informacji handlowej przed cofnięciem zgody.