Raporty

Dun & Bradstreet przyjazne kobietom - wywiad

04 gru 2020

Wywiad z pracownicą Dun & Bradstreet Polska i jej opinia na temat traktownia kobiet, wracających z urlopów macierzyńskich.

 

Czy kobiety udające się na urlopy macierzyńskie są dla firmy problemem czy raczej mogą być szansą? Jeśli szansą to na co? 

Narodziny dziecka zawsze cieszą. Nie inaczej jest w Dun & Bradstreet. Trzeba wiedzieć, że w Dun & Bradstreet w ujęciu procentowym blisko 65 proc. spośród wszystkich pracowników stanowią właśnie kobiety. A nikt tak nie rozumie kobiet jak właśnie kobieta. Urlop macierzyński w Dun & Bradstreet zawsze postrzegany jest jako coś wspaniałego. Nigdy nie zdarzyło się, aby powracająca do pracy młoda mama była gorzej potraktowana niż w chwili udania się na urlop. Zawsze wraca na swoje miejsce pracy, na swoje stanowisko, bez jakiegokolwiek uszczerbku dla jej przyszłej kariery.

Urlop macierzyński jest wielką szansą na to, aby lepiej przygotować się do roli mamy, kolejnych trudnych miesięcy, bez snu i w trudzie. Dun & Bradstreet jako organizacja zawsze wspiera młode mamy. Choćby poprzez program „pierwszej wyprawki”. Zapewnienie młodej mamie pakietu medycznego, specjalnych szkoleń zawodowych już po powrocie z urlopu macierzyńskiego.

Każdy z nas w codziennym życiu funkcjonuje w pewnej grupie społecznej. Jesteśmy zarówno rodzicami, kobietami, młodymi mamami, pracownikami. Bywa, że interes lub potrzeba jednej grupy bierze górę nad interesem drugiej grupy. Chce powiedzieć, że w Dun & Bradstreet jak i w każdej innej firmie często także prezes lub inna osoba stojąca na czele organizacji także jest rodzicem. Ma w domu dzieci, którym zdarza się chorować. Stąd też w Dun & Bradstreet dużo zrozumienia ze strony prezesa i szefów poszczególnych działów dla młodych rodziców. I choćby pod tym względem nasza firma jest wyjątkowa. 

Czy  Dun & Bradstreet ma jakieś udogodnienia dla pracownic powracających z urlopów macierzyńskich? Jeśli tak to jakie

Młode mamy wracające do pracy zawsze mogą liczyć na wyrozumiałość. Od lat z powodzeniem funkcjonuje program elastycznych godzin pracy, którymi w razie specjalnej potrzeby mogą zostać objęte młode mamy. Dodatkowo w razie potrzeby tj. nagłego zdarzenia, choroby dziecka lub złego samopoczucia wprowadzono tak zwany home office. Program umożliwiający zdalną pracę z domu. W czasie panującej pandemii program zdalnej pracy stracił na innowacyjności jednak praca w domu była uskuteczniana w Dun & Bradstreet od wielu lat.

Dun & Bradstreet w czasie przed pandemicznym organizowało szereg spotkań z rodzinami pracowników. Dzień dziecka czy dzień pozwalający poznać miejsce pracy rodzica. To pozwala na zbliżenie nie tylko pracowników, ale także integrację samych dzieci. Buduje pozytywną atmosferę, przybliża wszystkich do siebie. Ale także sprawa, że problemy stają się bardziej namacalne i bliższe przełożonemu. Zmienia kontekst. W razie nagłej potrzeby mówimy o tej małej Lenie, i tej małej Amelii, a nie o bliżej nieokreślonym dziecku. 

Młode mamy zbyt często są postrzegane w firmie jako obciążenie. Czy tak jest w istocie? Co młoda mama może wnieść nowego do firmy?

Młody rodzić a w szczególności mamy wraz z pojawieniem się w domu dziecka nabywają cechy i umiejętności niezwykle przydatne w codziennej pracy zawodowej. Rodzicielstwo sprawa, że stają się bardziej lojalne i efektywne. Dobra organizacja życia rodzinnego przekłada się także na dobrą organizację pracy własnej. Doskonale radzą sobie z wieloma zadaniami w jednym czasie. Prawdą jest, że jak ognia unikają pracy po godzinach. Każde pół godziny jest na wagę złota. Dlatego też młoda mama w czasie godzin pracy jest bardziej skupiona, efektywna i uważna. Nabywają zdolność przewidywania i dostrzegania tego, co nieoczywiste, co jest niezwykle przydatne w codziennych relacjach z klientem, planowaniu strategii i działań zespołu. 

Czy jest jakaś różnica w jakości pracy między paniami posiadającymi małe dzieci a pracownikami bezdzietnymi

W Dun & Bradstreet wszyscy traktowani są jednakowo. Nie ma miejsca na brak tolerancji. Ze względu na płeć, orientację seksualną, kolor skóry, wiek czy życie rodzinne. Mimo wszystko, w dużym uproszeniu osoby bezdzietne w porównaniu z rodzicami szczególnie małych dzieci mają dużo mniejsze potrzeby osobiste i prywatne. Nie oznacza to, że powinny być tylko z tego tytułu inaczej traktowane. Mają takie same prawa jak rodzice. Także mogą w razie potrzeby udać się na „pracę zdalną” w domu, lub z korzystać z w razie pilnej potrzeby z elastycznego czasu pracy.

Dominika Frączek

Mama dwuletniej Amelii i pięcioletniej Leny. W Dun & Bradstreet od blisko 11 lat. Obecnie  na zatrudniona na stanowisku Key Account Managera.

Dowiedz się więcej o naszej współpracy z D&B

Zobacz na czym polega unikalna wartość Dun & Bradstreet na polskim i międzynarodowym rynku
Dowiedz się więcej

Zapisz sie do newslettera Dun & Bradstreet!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!