Artykuły Smart Data Raporty

Dun & Bradstreet TOP Companies - poznaj największe firmy w Europie

06 mar 2020

Dun & Bradstreet zestawił listę największych pod względem przychodów firm z 13 krajów Europy. Szeregując je pod względem rocznego przychodu, zysku, marży, branży, w której działają, regionu i liczby pracowników.

W zestawieniu uwzględniono dane firm z Belgii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czech, Danii, Finlandii, Norwegii, Polski, Węgier, Słowenii, Serbii, Słowacji i Szwecji. Łącznie w analizie uwzględniono dane 6,5 tys. firm.

W zestawieniu, pod względem ilościowym dominują spółki handlowe, które stanowią ponad 33,2 proc. ogółu. W tym także detalicznej i hurtowej sprzedaży m.in. paliw, energii czy pojazdów samochodowych, które od lat należą do ścisłej czołówki firm pod względem przychodów i zysków. Niewiele mniej – 30,5 proc. to firmy produkcyjne, gdzie prym kolejno wiodą producenci: żywności, produktów metalowych, aut i części samochodowych, art. chemicznych, maszyn i urządzeń. Nie brakuje również firm budowlanych, transportowych czy z szeroko pojętego sektora usługowego.

Warto zauważyć, że największy kapitał skupiają spółki handlowe, których łączna sprzedaż stanowi blisko 31 proc. całkowitego, rocznego przychodu wszystkich ujętych w zastawieniu firm. Nieznacznie mniejszy kapitał generują spółki produkcji przemysłowej, których przychód stanowi blisko 29 proc. całkowitej sprzedaży firm z listy. Spółki energetyczne i paliwowe – 12 proc., transportowe niecałe 5 proc. Pozostałą część dzielą między siebie branże spółki przemysłu ciężkiego, zagospodarowania odpadami,  telekomunikacyjne i IT.

 

Zestawienie największych pod względem przychodów firm zdominowały spółki z Belgii, których aż cztery znalazło się w pierwszej dziesiątce. Jeśli przyjąć, że europejska gospodarka opiera się na przemyśle paliwowym, energetycznym i motoryzacyjnym to poniższe zestawienie jest tego odzwierciedleniem i potwierdzeniem. Uwagę zwraca silna koncentracja i skonsolidowanie kapitału. Pierwszych sto firm z listy generuje blisko 30 proc. całkowitego przychodu, a pięć set ponad 54 proc. Największą pod względem przychodu spółką za 2018 roku została norweska Equinor ASA. Polski Koncern Naftowy Orlen zajął siódme miejsce.

 

Pierwszych dziesięć miejsc zestawienia największych pod względem wielkości zysku, między siebie podzieliły spółki z Norwegii, Belgii i Danii. Top listy zdominował przemysł paliwowy, a także producenci maszyn i urządzeń, leków, produktów chemicznych i piwa. Swoja silną pozycję na liście, wysokimi miejscami zaznaczyły również energetyczne i handlu hurtowego. Najbardziej zyskownymi, okazały się spółki z Norwegii, Belgii i Danii, które skupiły odpowiednio 25,3 proc., 21 proc. i 15,2 proc. całkowitej kwoty zysku, wszystkich zestawionych w rankingu firm. Niemal równym, blisko 6 proc. udziałem z zysku wykazały się firmy  z Polski, Czech i Finlandii.

 

Największymi pracodawcami w Europie północnej i środkowo-wschodniej są firmy z Polski, które zajmuję pierwsze cztery miejsca. Pierwszą piątkę po względem największej liczby zatrudnionych zajmuje czeska Skoda. Listę największych pracodawców za 2018 roku otwiera zatrudniająca 78 tys. pracowników Polska Poczta. Z nieco ponad 62,5 tys. zatrudnionych, na miejscu drugim znalazła się sieć handlowa Jeronimo Martins Polska, właściciel marki „Biedronka” i sieci drogerii Hebe. Listę największych, polskich pracodawców uzupełnia Polska Grupa Górnicza i Polskie Koleje Państwowe. Zatrudnienie w obydwu spółkach oscyluje w granicach po 40 tys. Czeska Skoda zatrudnia nieco ponad 33,6 tys. pracowników.

imagek2ury.png

Listy bałkańskie największych firm pod względem przychodów, zysku czy największych pracodawców zdominowały firmy przemysłu ciężkiego. Paliwowe, energetyczne, wydobywcze. Wyjątek od tej reguły stanowią sieci handlowe sprzedaży detalicznej i spółki telekomunikacyjne. Twarde dane liczbowe pokazują, że bałkańskie spółki skupiają zaledwie 5 proc. całkowitej kwoty przychodu wszystkich zestawionych w rankingu firm i 3,2 proc. całkowitej kwoty zysku. Jednocześnie wykazując się, w średnim ujęciu blisko 4,6 proc. marżą sprzedaży. Kołem zamachowym bałkańskiej gospodarki się chorwackie i słoweńskie spółki. Największe, najbardziej zyskowne, z największym zatrudnieniem nadają ton i bieg rozwoju regionu.

image5yokw.png

Region Europy Środkowo-Wschodniej należy pod względem finansowym firm do stabilnych i wyrównanych. Zestawienie to w równym stopniu mieszkanka firm polskich, węgierskich, czeskich i słowackich. Przy czym daje się zauważyć prawidłowość. Polskie spółki to przemysł paliwowy, energetyczny i wydobywczy. Największe czeskie i słowackie to te działające w przemyśle motoryzacyjnym. Skoda, Volkswagen, Hyundai czy Kia. Podobnie jak na Węgrzech, gdzie produkowane są poszczególne elementy dla niemieckiego Audi. Z tego schematu wyłamuje się polska sieć handlowa Jeronimo Martins. Firmy z Europy Środkowo-Wschodniej skupiły w zestawieniu ogólnym 30 proc. całkowitej kwoty przychodu, wszystkich ujętych w zestawieniu firmy i blisko 22 proc. zysku, przy średniej 4,5 proc. marży.

imagewq1pkh.png

Firmy z krajów nordyckich należą do grona największych w Europie, a marki do najbardziej rozpoznawalnych. Tylko w pierwszej dziesiąte, największych nordyckich firm, znalazły się takie silne marki jak duński Maersk Line, szwedzkie: Volvo, Scania, Ericsson, H&M czy fińska Neste. Dodatkowo w gronie pierwszych pięćdziesięciu firm znajdziemy globalne marki jak Lego, ABB, Ikea, Spotify czy Skanska. O wielkości i znaczeniu firm nordyckich niech świadczy fakt, że całkowity ich przychód stanowi 42 proc. całkowitej sprzedaży zestawionych w rankingu firm, a przy marzy na poziomie 8 proc. zysk blisko połowę. Pierwsze miejsca w niemal wszystkich kategoriach przypadły mimo wszystko norweskim spółkom paliwowym.

imagewlxbd.png

Pobierz infografikę

 

Zapisz sie do newslettera Dun & Bradstreet!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!

Dowiedz się więcej o naszej współpracy z D&B

Zobacz na czym polega unikalna wartość Dun & Bradstreet na polskim i międzynarodowym rynku
Dowiedz się więcej