Artykuły Smart Data Raporty

Branża mięsna - skutki pandemii i prognoza na rok 2021

15 lut 2021

Miniony rok dla branży przetwórców mięsa nie był łatwy. Bieżący wcale nie zapowiada się lepiej. Głównie za sprawą paraliżu wywołanego COVID-19. Poważnym wyzwaniem dla całej branży będzie uporanie się z odradzającą się w Europie epidemią ptasiej grypy czy wirusa ASF.

Jeśli dodamy do tego ciemne chmury zbierające się nad branżą hodowli zwierząt futerkowych i niespotykany od lat wzrost cen pasz to rok 2021 może okazać się dla wieku ostatnim.

Nie ma co ukrywać. Rok 2020 był niezwykle trudny dla branży mięsnej, która doświadczyła prawdziwej mieszkanki wyzwań i trudności. Najpoważniejszym z nich była pandemia COVID-19. W wyniku powszechnego lockdownu kolejno po sobie nastąpiło załamanie zapotrzebowania na mięso ze strony zamkniętej na głucho branży gastronomicznej i hotelarskiej.

Mało tego w ostatnim półroczu mocno zauważalny jest nawrót w Europie zarówno ptasiej grypy jak i kolejnych ognisk ASF, co skutecznie paraliżuje zagraniczną wymianę handlową. Szczególnie na poza unijne rynki.

COVID-19, ptasia grypa i wzrost cen paszy na rynku produkcji drobiu

Kryzys w branżę drobiu uderzył w trójnasób. Pandemia COVID-19 wraz z nawrotem w Europie ptasiej grypy, znacząco wpłynęły na rosnące problemy w branży. To wystarczyło, żeby właściwie z dnia na dzień zamarł polski eksport na rynki Europy Zachodniej. Do tego należy dodać gwałtowny wzrost w ostatnich kilku miesiącach cen pasz, co przekłada się na rosnące koszty hodowli i samej produkcji.

Wszystko to sprawia, że dręczona kumulującymi się problemami polska branża drobiarska z unijnego lidera pogrąża się w coraz to większym kryzysie. Sytuacji nie poprawiają również dramatycznie niskie ceny uzyskiwane przez hodowców oraz te, proponowane zakładom przetwórczym przez sieci handlowe. Narzucone ceny, nieuwzględniające kosztów sprawiają, że sama produkcja drobiarska jest dzisiaj skrajnie nieopłacalna.

W związku z tym wielu hodowców oraz producentów balansuje na granicy upadłości. Jeśli sytuacja na rynku nie ulegnie poprawie, to należy w 2021 roku spodziewać się fali upadłości nie tylko wśród zakładów przetwórczych, także ferm, hodowców czy wylęgarni.

Lockdown, spadek cen i wirus ASF kłopotem rynku wieprzowiny

Również na rynku wieprzowiny mamy dzisiaj bardzo trudną sytuację. Powodem kryzysu w równym stopniu jest sezonowy spadek cen jak i powszechne zamknięcie gospodarki spowodowane pandemią COVID-19. Tylko w styczniu br., w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego cena wieprzowiny była o prawie 42 proc. niższa. Przy 6 proc. spadku eksportu w skali roku.

To doskonale obrazuje skalę kryzysu, z jakim zmaga się branża produkcji mięsa wieprzowego. Sytuację dodatkowo komplikuje wykrycie w Europie nowych ognisk wirusa ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń), co skutecznie blokuje możliwość eksportu wieprzowiny na rynki pozaunijne jak i nadpodaż surowca w Europie. Przyszłość polskiej branży mięsa wieprzowego zależeć będzie od wielu dzienników. Przede wszystkim poziomu cen żywca determinowaną sytuacją pandemii COVID-19.

Ważnym czynnikiem będzie również tempo rozprzestrzeniania się wirusa ASF, zarówno w Polsce, jaki i w krajach Unii Europejskiej. Szczególnie w Niemczech. Dalsze zamrożenie i wstrzymanie eksportu wieprzowiny do krajów trzecich, w tym przede wszystkim do Chin będzie generować nadwyżki wieprzowiny na unijnym rynku.

Prognoza na 2021 rok

Branża mięsna, podobnie jak i cała gospodarka w 2021 rok wchodzi z nadzieją. Dla wielu gorzej już być nie może. Trwający od końca grudnia 2020 roku program szczepień przeciwko koronawirusowi ma pozwolić na stopniowe złagodzenie obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Prognoza na 2021 rok zakłada dość znaczące odbicie gospodarcze dla większości państw, nie tylko w Europie, ale także i na świecie.

Z prognoz przedstawionych przez Komisję Europejską dotyczących kształtowana się PKB w latach 2021-2022 wynika, że polska gospodarka będzie należała, do czołówki krajów Unii Europejskie o najwyższym poziomie wzrostu. W Polsce w 2021 roku wzrost ten ma wynieść 3,1 proc. PKB, a w roku 2022 aż 5,1 proc. Nadzieje wiązane są przede wszystkim z odblokowaniem sektora HoReCa, co wzmocni konsumpcję prywatną jak i przyniesie wzrost popytu. Przynajmniej na rynku wewnętrznym.

Wyzwaniem na przyszłość będzie bez wątpienia ujarzmienie odzwierzęcych wirusów. Epidemia ptasiej grypy będzie jeszcze przez dłuższy czas paraliżować polski eksport mięsa drobiowego na rynki poza unijne, podobnie jak ASF w przypadku wieprzowiny. Czynnikiem niepewności dla branży pozostaje w dalszym ciągu Brexit, który wprowadził szereg niepotrzebnych i kosztownych obostrzeń.

Jak sprawdzić kontrahenta?

Paraliż wywołany COVID-19, odradzające się w Europie epidemie wirusów odzwierzęcych, słaba rentowność, a także zamrożony eksport i wzrost kosztów to dla wielu firm z branży i tak balansujących na granicy upadłości poważny kłopot do zmartwień. Jeśli sytuacja na rynku nie ulegnie poprawie, to należy w 2021 roku spodziewać się fali upadłości nie tylko wśród zakładów przetwórczych, także ferm, hodowców czy wylęgarni.

Bankructwa jednych mogą pociągnąć za sobą niewypłacalność drugich. Na rynku istnieje wiele narzędzi pozwalających na bieżąco monitorować zmiany u kontrahentów jak i sprawdzać ich kondycję finansową. Wśród tych m.in. D&B Credit - platforma nowej generacji wspierająca zarządzanie ryzykiem finansowym i kredytowym. Bazująca na raporcie handlowym. Co pozwala to uzyskać w bardzo krótkim czasie pełną informację na temat kontrahenta, począwszy od potwierdzenia jego danych rejestrowych, informacji o danych finansowych, zdarzeń prawnych rozumianych jako wnioski o upadłość i likwidację, po dane zamieszczone w różnych portalach internetowych, w prasie lub z wywiadu z kierownictwem firmy.

Dodatkowo informacja o firmie wzbogacona jest o dane zaczerpnięte z największej na świecie bazy danych, liczącej w chwili obecnej blisko 400 mln firm. Pozwala to zbadać sytuację finansową spółki w środowisku międzynarodowym, nawet gdy pochodzi ona z bardzo odległych krańców świata.

Zobacz więcej:

D&B Credit:

Dowiedz się więcej

Raport handlowy o dowolnej firmie europejskiej dostępny do kupienia online: Sprawdź

 

Tomasz Starzyk - Dun & Bradstreet A Dun & Bradstreet Company

 

Dun & Bradstreet - firma z grupy Dun & Bradstreet specjalizuje się w dostarczaniu optymalnych odpowiedzi na wyzwania biznesowe firm.

Dun & Bradstreet od Stycznia 2021 jest częścią rodziny Dun & Bradstreet. Po 17 latach strategicznego partnerstwa kontynuujemy pracę jako zespół Dun & Bradstreet, aby jeszcze lepiej pomagać naszej wspólnej bazie klientów w utrzymaniu konkurencyjności i rozwoju ich przedsiębiorstw.

 

Potrzebujesz informacji o firmach związanych z przetwórstwem mięsnym? Czy współpraca z nimi jest bezpieczna?

Zapoznaj się z naszym sklepem internetowym oferującym dokładne i wiarygodne raporty o firmach z Polski i za granicy za niewielką cenę. Oprzyj swoje decyzje na danych!

Sprawdź

Rozwiązania

Dbasz o swoją firmę?

Oprzyj decyzje biznesowe na wiarygodnym źródle - sprawdź raport handlowy o dowolnej firmie z Polski lub z Europy dostępny online.
Sprawdź!

Zapisz sie do newslettera Dun & Bradstreet!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!