Artykuły Smart Data

Raport - branża turystyczna 2020

23 kwi 2021

Bez dwóch zdań. Branża turystyczna należy do tych, które najbardziej ucierpiały z powodu światowej pandemii COVID-19.

TURYSTYKA 2020

Branża turystyczna, podobnie jak i ściśle powiązany z nią sektor usług hoteli i restauracji został chyba najbardziej dotknięty negatywnymi skutkami światowej pandemii COVID-19. Wiele placówek przez bardzo długi czas było w ogóle wyłączonych z działalności. Nie pomagał nawet pozorny powrót do normalności. Gnębiona kolejnymi obostrzeniami, branża turystyczna jak i noclegowa popadały w coraz to większą ruinę.

Praktycznie z dnia na dzień firmy usługowe popadały w coraz to większe tarapaty finansowe. Tylko w branży usługowej zanotowano wzrost liczby bankructw o blisko 55 proc., w hotelarstwie i gastronomii o 185 proc.

Wielu przedsiębiorców chcąc ratować firmę zdecydowało się na czasowe zawieszenie działalności.

imageju829.png


W całym minionym roku w polskiej turystyce zawieszono działalność nieco ponad 1,1 tys. podmiotów. Co w porównaniu do roku ubiegłego stanowi wzrost o blisko 85 proc. W tym zawieszono działalność ponad 310 biur podróży, co stanowi blisko 7 proc. wszystkich aktywnie działających biur podróży w Polsce i w porównaniu do 2019 roku wzrost o blisko 170 proc. Te liczby porażają.

Nie lepiej jest w przypadku agentów turystycznych, gdzie liczba zawieszonych działalności w 2020 roku do roku 2019 wzrosła o 85 proc., pośredników turystycznych o 140 proc., pilotów wycieczek o blisko 60 proc. i punktów informacji turystycznej o 166 proc.

HOTELE 2020

Jeśli przyjmiemy, że samej w branży turystycznej mamy do czynienia z sytuacją trudną, to w przypadku branży hotelarskiej i obiektów noclegowych możemy mówić o sytuacji tragicznej. Nie ma w tym przesady. Za tym stoją twarde dane liczbowe. Tylko w 2020 roku swoja działalność zawiesiło blisko 9,5 tys. hoteli i obiektów noclegowych. Najwięcej, bo blisko 9 tys. odnosi się do noclegowych obiektów turystycznych i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. W porównaniu do roku ubiegłego stanowi to wzrost o blisko 450 proc.

imagedzhvx.png


TURYSTYKA I KWARTAŁ 2021

Co gorsze dane za pierwszy kwartał wcale nie napawają optymizmem. Tym bardziej, że końca walki z pandemią COVID-19 nie widać. Hotele i restauracje nadal się zamknięte na głucho. Wyjechać na wakacje można, ale nie do wszystkich krajów, lub w ostrym reżimie sanitarnym. Nie dziwi fakt, że nie ma podróżnych i zwiedzających. Za sprawą pracy zdalnej ustały także podróże służbowe, które generowały lwią część obłożenia w środkach transportu, a także w hotelach.

imageumc9n.png


W I kwartale br. W szeroko rozumianej branży turystycznej zawieszono działalność kolejnych 185 przedsiębiorstw, w tym aż 56 kolejnych biur podróży. Prawdą jest, że w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego stanowi to spadem o blisko 10 proc. Jednak jest to raczej wynikiem nie poprawy na rynku a raczej tego, że przez pierwsze dwa miesiące 2019 roku w Polsce nie mieliśmy do czynienia z korona wirusem. Dodatkowo  wszystko wskazuje na to, że większość podmiotów w branży na drastyczne rozwiązania zdecydowała się w już roku ubiegłym.

Wydaje się, że Polacy także przestali wierzyć w biznes oparty na działalności biur podróży. W pierwszym kwartale br. zarejestrowano działalność o 17 mniej biur podróży niż wykreślono. Taką sytuację obserwujemy pierwszy raz od bardzo długiego czasu. Zarejestrowano 35 nowych biur podróży, jednocześnie wykreślając z rejestrów 51. Ujemne wartości obserwujemy także w przypadku agentów turystycznych, pośredników, pilotów i przewodników, a także punktów informacyjnych.

Wedle szacunków na polskim rynku działa blisko 4,6 tys. biur podróży.

Ogółem w polskiej branży turystycznej w I kwartale br. Polacy wykreślili z rejestrów blisko 160 działalności. W tym samym czasie zarejestrowano 82 nowe firmy. Co prowadzi do wniosku, że w pierwszych trzech miesiącach z polskiego rynku turystycznego zniknęło bezpowrotnie blisko 80 firm, a kolejnych 185 zostało zawieszonych.

HOTELE I KWARTAŁ 2021

imagex9z5b.png


Poprawy sytuacji nie widać także w branży hoteli i obiektów noclegowych. Łącznie w pierwszych trzech miesiącach br. zawieszono działalność blisko pół tysiąca podmiotów, co w porównaniu do I kwartału ubiegłego roku stanowi wzrost o kolejne 50 proc.

W roku bieżącym należy spodziewać się, że likwidacji wielu obiektów, a w kolejnych miesiącach będziemy obserwowali dalszy wzrost liczby upadłości, bankructw, likwidacji czy zawieszonych działalności. Sytuacja taka trwać będzie do czasu zniesienia wszystkich obostrzeń i ograniczeń w przepływie osób. Przywrócenia bezpieczeństwa w turystyce.

 

 

Zapisz sie do newslettera Dun & Bradstreet!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!

Dowiedz się więcej o naszej współpracy z D&B

Zobacz na czym polega unikalna wartość Dun & Bradstreet na polskim i międzynarodowym rynku
Dowiedz się więcej
Rozwiązania

Oprzyj decyzję na wiarygodnym źródle!

Sprawdź raport handlowy o dowolnej firmie z Polski lub z Europy dostępny online.
Sprawdź!