Podziel się z innymi
Udostępnij nasze treści na swoich profilach
„Brutto” i „netto”. Pojęcia te są dobrze znane nam wszystkim. Nic dziwnego bowiem mają one szerokie zastosowanie. Odnoszące się zarówno do naszych zarobków czy wagi kupowanych w sklepie produktów.
Terminy „brutto” jak i „netto” ściśle odnoszą się do wartości np. masy lub ceny. Różnicą jest wielkość tych wartości, która wynika z nałożonej taksy lub jej braku. Doskonałym przykładem jest dodatkowo nałożona wielkość wartości podatku do naszego wynagrodzenia.
W skrócie:
WYNAGRODZENIE BRUTTO I NETTO
Najlepszym przykładem jeśli mówimy o wartości „brutto” i „netto” jest nasze wynagrodzenie.
Jest to o szczególnie ważne dla osoby, która podpisuje w danej chwili umowę o pracę. Bowiem pracodawcy i przyszły pracownik, mówiąc o wynagrodzeniu mogą mieć na myśli zupełnie inne kwoty. Pracodawca, co zrozumiałe najczęściej mówi o kwocie brutto, pracownika interesuje kwota netto, ponieważ jest to kwota która ostatecznie wpływa na jego konto.
Przykład: Zakładamy że twoje wynagrodzenie wynosi 6 000 zł brutto, to wynagrodzenie netto w przypadku umowy o pracę wyniesie 4 919 zł. Jest to wartość pomniejszona o odliczone składki i podatki.
CENA TOWARU LUB USŁUGI BRUTTO A NETTO
Patrząc na metkę lub etykietę w sklepie, niejednokrotnie dostrzec można dwie ceny. Cenę za towar „brutto” i cenę „netto”. Które definiujemy jako:
Cenę brutto w oparciu o wartość netto można wyliczyć podstawiając wartości do wzoru:
Cena brutto = C netto * (1 plus stawka podatku VAT)
MASA BRUTTO I NETTO
Pojęć i wartości „brutto” i „netto” często używa się przy określaniu wagi towaru. Wobec powyższego, że w tym przypadku obciążeniem jest waga opakowania. W handlu wartości „brutto” i „netto” definiujemy jako:
Różnica między masą brutto a masą netto określa się terminem tara.
Przykład: Słodki ananas w puszce wraz z zalewą:
Całkowita waga puszki wraz z zawartością jest równa 565 g. I to jest definiowana jako masa brutto. Masę netto stanowi waga samego produktu, która w tym konkretnym przypadku wynosi 340 g. Różnica między jednym a drugim jest określana jako tara.