Podziel się z innymi
Udostępnij nasze treści na swoich profilach
NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej). Wprowadzony do powszechnego użycia w 1995 roku. Numer identyfikujący podatników. Niepowtarzalny i jednorazowy. Co oznacza, że jest przypisany podatnikowi dożywotnio. W przypadku firm, na cały okres działalności, od zarejestrowania do likwidacji. W przypadku osób fizycznych, od dnia narodzin, aż do śmierci.
Numer NIP składa się z dziesięciu cyfr. Trzy pierwsze oznaczają właściwy Urząd Skarbowy, sześć kolejnych przypisywanych jest podatnikowi losowo, ostatnia cyfra podobnie jak w przypadku numeru REGON to cyfra kontrolna.
Przykładowy numer NIP na podstawie spółki BISNODE Polska:
774 285505 4
Każdy numer NIP poprzedzony jest skrótem PL, stanowiący prefiks do numeru identyfikacji podatku VAT w Unii Europejskiej. Numer identyfikacji VAT UE jest numerem rejestracji podatnika prowadzącego działalność handlową na zagranicznych rynkach w obrębie krajów należących do Unii Europejskiej. Wobec powyższego numer VAT PL dla polskiego podatnika stanowi kod państwa plus numer NIP. Ważnym jest aby numer pisany ciągiem, bez myślników.
Każdy podmiot, który prowadzi wymianę handlową z firmami z krajów Unii Europejskiej ma obowiązek podać numer VAT PL na każdej wystawionej przez siebie fakturze.
Przykładowy numer VAT UE na podstawie spółki BISNODE Polska.
PL 7742855054
Numer NIP jest numerem służącym do identyfikacji podmiotów w obrocie gospodarczym. Począwszy od 2012 roku każda osoba rozliczająca się z Urzędem Skarbowym ma obowiązek posiadania numeru NIP. Wobec powyższego numer NIP bezwzględnie posiadać muszą osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, lub odprowadzają podatek VAT. Płatnicy składek ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego, oraz wszelkie inne podmioty, które pomimo tego że nie wpisują się w definicję „osobowości prawnej” to jednak na podstawie zapisów innych ustaw są uznawani za podatników.
Tym samym, podatnicy nie prowadzący działalności gospodarczej i wszyscy Ci, którzy nie są zobligowani do odprowadzenia podatku od obrotu towarów i usług nie maja obowiązku posiadania numeru NIP. W jego zastępstwie używają numeru PESEL.
Numer NIP nadaje naczelnik regionalnego Urzędu Skarbowego. Przyznanie numeru jest całkowicie bezpłatne, co oznacza że przedsiębiorca nie ponosi jakichkolwiek kosztów z tego tytułu. Wniosek składa się w formie odpowiednich druków. W zależności od formy prawnej NIP – 7, NIP – 2 i NIP – 8.
Numer NIP musi być podawany na wszystkich dokumentach związanych z zobowiązaniami podatkowymi i należnościami budżetowymi, do których poboru zobowiązane są organy podatkowe lub celne.