Analizy Raporty

Czym jest numer NIP? Co można za jego pomocą zidentyfikować?

23 mar 2018

Co to jest numer NIP?

NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej). Wprowadzony do powszechnego użycia w 1995 roku. Numer identyfikujący podatników. Niepowtarzalny i jednorazowy. Co oznacza, że jest przypisany podatnikowi dożywotnio. W przypadku firm, na cały okres działalności, od zarejestrowania do likwidacji. W przypadku osób fizycznych, od dnia narodzin, aż do śmierci.

 

Z czego składa się numer NIP? Numer NIP a numer VAT UE? Czym się różnią.

Numer NIP składa się z dziesięciu cyfr. Trzy pierwsze oznaczają właściwy Urząd Skarbowy, sześć kolejnych przypisywanych jest podatnikowi losowo, ostatnia cyfra podobnie jak w przypadku numeru REGON to cyfra kontrolna.

 

Przykładowy numer NIP 

Przykładowy numer NIP na podstawie spółki Dun & Bradstreet Polska:

774 285505 4

Każdy numer NIP poprzedzony jest skrótem PL, stanowiący prefiks do numeru identyfikacji podatku VAT w Unii Europejskiej. Numer identyfikacji VAT UE jest numerem rejestracji podatnika prowadzącego działalność handlową na zagranicznych rynkach w obrębie krajów należących do Unii Europejskiej. Wobec powyższego numer VAT PL dla polskiego podatnika stanowi kod państwa plus numer NIP. Ważnym jest aby numer pisany ciągiem, bez myślników.

Każdy podmiot, który prowadzi wymianę handlową z firmami z krajów Unii Europejskiej ma obowiązek podać numer VAT PL na każdej wystawionej przez siebie fakturze.

Przykładowy numer VAT UE na podstawie spółki Dun & Bradstreet Polska.

PL 7742855054

 

Kto ma obowiązek posiadania numeru NIP?

Numer NIP jest numerem służącym do identyfikacji podmiotów w obrocie gospodarczym. Począwszy od 2012 roku każda osoba rozliczająca się z Urzędem Skarbowym ma obowiązek posiadania numeru NIP. Wobec powyższego numer NIP bezwzględnie posiadać muszą osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, lub odprowadzają podatek VAT. Płatnicy składek ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego, oraz wszelkie inne podmioty, które pomimo tego że nie wpisują się w definicję „osobowości prawnej” to jednak na podstawie zapisów innych ustaw są uznawani za podatników.

 

Kto nie ma obowiązku posiadania numeru NIP?

Tym samym, podatnicy nie prowadzący działalności gospodarczej i wszyscy Ci, którzy nie są zobligowani do odprowadzenia podatku od obrotu towarów i usług nie maja obowiązku posiadania numeru NIP. W jego zastępstwie używają numeru PESEL.

 

Kto nadaje numer NIP?

Numer NIP nadaje naczelnik regionalnego Urzędu Skarbowego. Przyznanie numeru jest całkowicie bezpłatne, co oznacza że przedsiębiorca nie ponosi jakichkolwiek kosztów z tego tytułu. Wniosek składa się w formie odpowiednich druków. W zależności od formy prawnej NIP – 7, NIP – 2 i NIP – 8.

 

Kiedy NIP jest bezwzględnie konieczny?

Numer NIP musi być podawany na wszystkich dokumentach związanych z zobowiązaniami podatkowymi i należnościami budżetowymi, do których poboru zobowiązane są organy podatkowe lub celne.

Formularz newsletter

Zapisz się do newslettera Bisnode Polska

Newsletter jest skierowany do wszystkich zainteresowanych aktualnościami i analizami rynkowymi, trendami w nowoczesnych technologiach i zarządzaniu danymi oraz tych, którzy interesują się Smart Data
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych

Jednocześnie akceptuję informację o przetwarzaniu moich danych osobowych przez Bisnode Polska Sp. z o.o.znajdującą się TUTAJ.

Jednocześnie akceptuję informację o przetwarzaniu moich danych osobowych przez Bisnode Polska Sp. z o.o.znajdującą się TUTAJ.

Zastosowanie danych

Zdobądź nowych klientów

Zwiększ sprzedaż oraz ogranicz ryzyko i zbuduj trwałe relacje z klientami dzięki danym i analizom Dun & Bradstreet
Sprawdź