Artykuły Compliance

Co to jest numer REGON oraz rejestr REGON?

17 lip 2017

Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego numeru idenyfikacyjnego.

Co to jest numer REGON? i kto nadaje numer REGON?

REGON to skrót pierwszych liter pochodzących od nazwy Rejestr Gospodarki Narodowej prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny. Stanowi podstawowe źródło informacji na temat firm działających w Polsce. Systematycznie aktualizowany, co pozwala na stwierdzenie że numer REGON jest jednym z głównych podstawowych źródeł  informacji o firmach.

Z ilu cyfr składa się numer REGON?

Numer REGON składa się z dziewięciu cyfr. Przy czym pierwsze dwie określają numer województwa, kolejnych sześć numer seryjny, ostatnia pojedyncza, to cyfra kontrolna. Trzeba wiedzieć, że w początkowym okresie numer REGON składał się tylko z siedmiu cyfr. W celu ujednolicenia, starszym numerom od czoła oznaczenia dopisano zera. Uzyskanie numeru jest całkowicie bezpłatne.

Poniżej przykładowy numer REGON, należący do Dun & Bradstreet Polska:

14 001508 8

Kto podlega wpisowi do rejestru REGON?

Wpisowi do rejestru podlegają wszystkie działalności gospodarcze. Osoby prawne, jak również osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej czy też jednostki lokalne wyżej wymienionych podmiotów np. filie lub oddziały przedsiębiorstw. 

Przy czym inaczej rejestruje się jednoosobową działalność gospodarczą, a inaczej spółki handlowe. Rejestracji firmy dokonuje się we właściwym urzędzie gminy uwzględniając miejsce zamieszkania osoby rejestrującej. Wniosek o nadanie numeru REGON składa sam zainteresowany. Od niedawna numer REGON można pozyskać składając zaświadczenie i wniosek on-line. Do pobrania w wersji elektronicznej TUTAJ.

Obecnie w obrocie urzędowym spada znaczenie numeru REGON. Od blisko dziesięciu lat nie jest on bowiem wymagany w korespondencji np. z Urzędem Skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy na pieczątkach firmowych i przy rozliczaniu faktur VAT.

Numer REGON obecnie uważany jest za jedno z najlepszych źródeł informacji w badaniach statystycznych. Zaświadcza o istnieniu firmy, jej działalności.

Co możemy ustalić na podstawie numeru REGON?

Korzystając z wyszukiwarki numerów REGON możemy uzyskać wiedzę na temat nazwy firmy, imienia i nazwiska jej właściciela, także przypisanego firmie Numeru Identyfikacji Podatkowej, branży w której działa, deklarowanej liczby zatrudnionych, daty powstania, formy prawnej i statutu prawnego.

Rejestr REGON jest bieżąco aktualizowanym zbiorem informacji o podmiotach gospodarki narodowej. Prowadzony w systemie informatycznym w postaci centralnej bazy danych. Wraz z regionalnymi oddziałami w 16 urzędach statystycznych.

Przykładowo, odpowiednikiem numeru REGON w Austrii jest Tax Number, w Bośni podobnie jak Chorwacji, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Indonezji jest VAT Number. W Chinach National Organization Code (NOC). Na Cyprze, w Izraelu, Islandii, Albanii, Filipinach, Malezji czy Tajlandii odpowiednik numeru REGON jest określany jako Registration Number.

Zapisz sie do newslettera Dun & Bradstreet!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!

D&B Onboard

Poznaj nasze rozwiązanie dla Compliance
Sprawdź