Artykuły Smart Data Raporty

Czy w polskim transporcie płaci się faktury w terminie?

18 sie 2020

Polskie firmy transportowe płacą relatywnie dobrze.

Zdecydowanie lepiej niż w przemyśle, handlu czy budowlance. Pod tym względem, bardziej korzystnie prezentują się także na tle większości przedsiębiorstw z krajów Europy a także świata. Taki wniosek płynie z corocznie przygotowywanego przez Dun & Bradstreet opracowania „Payment Study”. Pokazującego zachowania i moralność płatniczą przedsiębiorstw z blisko czterdziestu krajów na świecie.

Badanie pokazuje, że blisko 75 proc. polskich firm transportowych, w terminie płaci swoje zobowiązania wobec kontrahentów.

To wynik zdecydowanie lepszy, m.in. od przedsiębiorstw ze Szwecji (61,2 proc.), Niderlandów (60,4 proc.) czy Niemiec (52,4 proc.). Najmniejszą rzetelnością w regulowaniu swoich zobowiązań w Europie, od lat wykazują się firm z południa Europy, a także Bałkanów. Tutaj odsetek firm płacących w terminie spada poniżej 30 proc. Przy czym najsłabiej w badaniu wypadają firmy z Portugalii, gdzie na czas płaci zaledwie 10,2 proc. firm. We Włoszech (23 proc.), Bułgarii (22,7 proc.) i Rumunii (21,6). Średnio w Europie 44 proc. firm transportowych płaci w terminie.

Jednocześnie zdarza się, że polskie firmy transportowe na swoje pieniądze czekają nawet i 90 dni. To prawie trzy miesiące bez zapłaty za swoją prace. Ogromne wyzwanie i zagrożenie dla płynności finansowej firmy.

Tym bardziej, że to właśnie firmy transportowe jako łącznik między zamawiającym producentem, a ostatecznym wykonawcą usługi, ponoszą lwią część kosztów w całym łańcuchu dostaw. Do tego należy doliczyć miesięczne koszty związane z paliwem, utrzymaniem pracownika, eksploatacji pojazdu, opłat za autostrady i obciążenia podatkowe.

Dowiedz się więcej i pobierz pełny raport "Payment Study 2020" TUTAJ

image98q39.png

produkty

Dołącz do DunTrade i dowiedz się jak Twoi kontrahenci płacą innym

Zupełnie za darmo sprawdź jak inni płacą faktury firmom na rynku!
Więcej

Zapisz sie do newslettera Dun & Bradstreet!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!