Artykuły Smart Data Raporty

Firmy rodzinne - dlaczego odnoszą takie sukcesy

21 lis 2019

Czy wiesz, że firmy rodzinne często mają lepsze oceny wiarygodności kredytowej niż inne firmy?

Ekspert Dun & Bradstreet wyjaśnia dlaczego.

„Wszystko sprowadza się do dobrej organizacji. Są dobrzy w zarządzaniu swoimi finansami”- mówi Tomas Nylander, starszy analityk w Dun & Bradstreet.

Certyfikat AAA

W Szwecji blisko 3 proc. firm ma najwyższą ocenę ryzyka kredytowego – AAA. Poświadczoną certyfikatem Dun & Bradstreet. Rating AAA przyznawany jest firmom, które:

1. istnieją od co najmniej 10 lat,

2. osiągają obrót w wysokości ponad dwóch milionów koron szwedzkich,

3. i powyższe wskaźniki mają powyżej średniej branżowej.

Ocena jest rodzajem znaku jakości, który pokazuje, że można bezpiecznie współpracować z tymi firmami. Ale oprócz tej kategorii istnieją spółki diamentowe: spółki akcyjne AAA, które mają nieprzerwany rating AAA od 20 lat. Dziś składają się one z kilkuset firm, a wiele z nich to również firmy rodzinne.

Firma rodzinna, filozofia istnienia

Co wyróżnia diamentową firmę rodzinną od innych podobnych w wielkości firm? Nylander wskazuje na jeden kluczowy czynnik: długofalowa perspektywa rozwoju firmy i fakt, że wiele firm było historycznie prowadzonych przez tę sama rodzinę od kilku pokoleń.

Dodając, że „Firmy te opracowują plany z wydłużonymi ramami czasowymi, koncentrują się na stabilności i są dużo bardziej ostrożne. Oszczędzają i nie proszą o pomoc. Do wszystkiego dochodzą sami”. Jednocześnie „Wiele takich firm skupiło się na niszy i w ten sposób udało im się zachować ciągłość. Nie zależy im na gospodarczym podboju świata.

Zamiast tego wolą pracować, krzewić lokalną kulturę opartą na swoich własnych wartościach z lojalnymi pracownikami”.

Chcesz dołączyć do firm wyróżnionych certyfikatem AAA?

Dowiedz się więcej

Nie straszna recesja

Według Tomasa Nylandera, starszego analityka w Dun & Bradstreet, nie może być mowy o zaskoczeniu jeśli mówimy o tym jak doskonale firmy rodzinne radzą sobie w trudnym czasie recesji nie tracąc przy tym zdolności kredytowej. „Jednym z powodów tego jest to, że firmy rodzinne planów ekspansji i wzrostu nie finansują bankowym kredytem. Za wszystko płacą środkami własnymi, jeśli ich na coś nie stać, nie kupują.

Pieniądze odkładane są na bezpiecznych lokatach i kontach bankowych. Rosną wolniej, ale z mniejszym ryzykiem, niekoniecznie jest w tym coś złego. Fundamentem istnienia jest zatrudnienie, z solidnymi i lojalnymi pracownikami”.

Zwiększona rentowność przy optymalizacji ryzyka

Rozwiązania Dun & Bradstreet opierają się na wiarygodnych danych, dokładnych analizach oraz niestandardowych rozwiązaniach. Razem tworzą ogólny obraz, który pomaga zoptymalizować zarządzanie ryzykiem kredytowym.

imageip8ud.png

Czy wiesz jak najlepiej zarządzać ryzykiem kredytowym? Jak uniknąć nierzetelnych klientów czy kontrahentów?

Mamy rozwiązanie, dające możliwość sprawdzenia kondycji finansowej firm w 220 krajach świata. To rozwiązanie zagwarantuje Ci bezpieczeństwo Twojej działalności na lata.

Sprawdź D&B Credit

Zapisz sie do newslettera Dun & Bradstreet!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!

Dowiedz się więcej o naszej współpracy z D&B

Zobacz na czym polega unikalna wartość Dun & Bradstreet na polskim i międzynarodowym rynku
Dowiedz się więcej