Artykuły Smart Data Raporty

W pandemii zyskują duże firmy transportowe

26 sty 2021

Polski transport kołowy od lat należy do ścisłej czołówki zarówno pod względem ilości firm jak i wagi przewożonego ładunku. Pandemia wyraźnie wyhamowała rozwój polskiej branży transportu kołowego, ale go nie zatrzymała. COVID – 19 przede wszystkim uderzył w małe firmy. Zyskują duże firmy, z własną flotą pojazdów i kadrą kierowców. Rok 2021  będzie czasem licznych fuzji, przejęć i połączeń. Wobec powyższego konsolidacja na rynku wydaje się czymś nieuniknionym, przed czym nie da się uciec.

 

Pandemia zmieniła wszystko. Z ogromną siłą uderzyła w transport. Obnażając wszystkie jego słabostki. Pierwsza fala do minimum zredukowała liczbę zamówień. Dodatkowo reżim sanitarny wprowadził szereg utrudnień i przeorganizował pracę spedytorów. Wielu przedsiębiorców, szczególnie tych najmniejszych nie wytrzymało kryzysu i w konsekwencji zmuszonych zostało do zamknięcia firmy. Wykreślone po cichu, bez ogłaszania spektakularnej upadłości przez sąd gospodarczy.

 

Pierwszy powiem optymizmu przyszedł wraz z latem. Gospodarka stanęła na nogi a firmy zaczęły odrabiać to co straciły w pierwszym kwartale. Liczba zleceń rosła. Polacy uwierzyli w sukces, wrócili do pracy i na powrót rejestrowali swoją działalność.

 

 

 
     

 

 

 

 

 

Źródło: Dun & Bradstreet A Dun & Bradstreet Company

 

Liczba firm polskiego transportu kołowego w 2020 roku w porównaniu do 2019 roku wzrosła o 9 proc.  Najwięcej firm zarejestrowało się od czerwca do września. Lawina nowo powstałych firm transportowych została zatrzymana przez zapowiedź kolejnego lockdownu. Niepewność co do przyszłości skutecznie wyhamowała nie tylko liczbę nowych firm, ich bieżącą działalność, ale także inwestycje w już istniejące podmioty. W normalnych warunkach było tak, że wraz z rosnącą liczbą zleceń rosła także flota spedytorów. Zysk firm transportowych był dzielony także między firmami leasingowymi. Pandemia to zmieniła. Wiele firm, szczególnie tych małych nieposiadających własnej floty nie jest w stanie na bieżąco wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Powodem jest brak wolnych pojazdów. Przedsiębiorcy w obawie o kolejne miesiące nie podejmują zbytniego ryzyka, nie wiążą się długofalowymi umowami, nie inwestują. Na to wszystko nakłada się problem z dostępnością kierowców. Szczególnie w kontekście transportu międzynarodowego.

 

W tej patowej sytuacji wygranymi wydają się te największe firmy. Posiadające własną flotę pojazdów, jak i dysponujących zakontraktowanymi i związanymi umową kierowcami. Zyskują kosztem tych najmniejszych firm, co znajduje swoje odzwierciedlenie w liczbie firm zawieszających na czas pandemii działalność.

images12fmq.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

            Źródło: Dun & Bradstreet A Dun & Bradstreet Company

 

W 2020 roku polscy przedsiębiorcy zawiesili blisko 5 tys. firm działających w branży transportu drogowego, to 13 proc. wszystkich działających firm w branży. W porównaniu do 2019 roku to wartość wyższa o blisko 6 proc., a w zestawieniu z 2018 rokiem o blisko 40 proc. Fakt ten nie powinien dziwić, szczególnie w kontekście tego, że to właśnie te najmniejsze firmy mają kłopot z realizacją bieżących zleceń, pozyskania kierowców a często i płynnością finansową. Wygląda na to, że gwarantem trwałości trwania biznesu są duże firmy, z własną flotą. I to właśnie do tych największych trafi większość zleceń.

 

Rok 2021  będzie czasem licznych fuzji, przejęć i połączeń. Wobec powyższego konsolidacja na rynku wydaje się czymś nieuniknionym, przed czym nie da się uciec.

imagex5xq6.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

            Źródło: Dun & Bradstreet A Dun & Bradstreet Company

 

Dzisiaj możemy mówić o sytuacji, gdzie spośród blisko 700 zbadanych firm 9,6 proc. firm z branży transportu kołowego jest w kondycji bardzo dobrej, kolejne 38,3 proc. w dobrej, 30 w słabej i 22 proc. w bardzo złej.

 

Tomasz Starzyk

Dun & Bradstreet A Dun & Bradstreet Company

Masz problemy z terminowymi płatnościami od swoich kontrahentów, a może podpisujesz nową dużą umowę z firmą z polski lub zagranicy albo po prostu szukasz nowych klientów B2B?

Jeżeli tak zapoznaj się z naszym sklepem internetowym oferującym dokładne i wiarygodne raporty o firmach z Polski i za granicy za niewielką cenę. Oprzyj swoje decyzje na danych!

Sprawdź

Zapisz sie do newslettera Dun & Bradstreet!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!

Dowiedz się więcej o naszej współpracy z D&B

Zobacz na czym polega unikalna wartość Dun & Bradstreet na polskim i międzynarodowym rynku
Dowiedz się więcej