Artykuły Smart Data Raporty

Handel musi trwać - biznes w czasie kryzysu

31 mar 2020

Firmy handlowe zapewniając ciągłość dostaw odgrywają istotną rolę w czasie szalejącej na świecie pandemii.

Zapobiega to panice i stanowi istotne wsparcie społeczne. Wirus Covid-19 jest tutaj i teraz i wszystko wskazuje na to, że będzie z nami jeszcze długo.

Z całą pewnością prędzej czy później poszczególni ludzie wrócą do zdrowia, równie szybko na nogi muszą stanąć społeczeństwa poszczególnych krajów a wraz z tym biznes i firmy. Przywrócona zostanie współpraca międzynarodowa, otwarte zostaną granice, a wraz z tym całe łańcuchy dostaw.

Teraz, swoją jakże ważną rolę maja do odegrania firmy analizujące i dostarczające dane. Rzetelne, aktualne, sprawdzone i w czasie rzeczywistym. 

W procesie przywracania społecznej równowagi, szczególnego znaczenia nabierają firmy zajmujące się analizą danych. Na siebie muszą wziąć odpowiedzialność za odbudowę życia społecznego i gospodarki.

Opartej na rzetelnych, aktualnych i sprawdzonych danych. Informować o skali bankructw i upadłości przedsiębiorstw, ostrzegać przed nierzetelnymi płatnikami, przestrzegać i odradzać kiedy zachodzą ku temu istotne przesłanki, pomagać w nawiązywaniu nowych kontaktów, monitorować ryzyko współpracy. Niezależnie od kraju pochodzenia firmy, branży, wielkości. Warto pochylić się nad tematem. W interesie własnym, swojej firmy i najbliższej przyszłości.

Możliwości jest wiele. Jednym z najbardziej popularnych i cenionych wśród przedsiębiorców jest wykorzystanie w celu określenia ryzyka współpracy z daną firmą oceny zdolności kredytowej. Na tą składa się wiele zmiennych. Jak moralność płatnicza firmy, branży w której działa, dane finansowe badanego podmiotu, powiązania osobowe i kapitałowe, czy terminowość w regulowaniu swoich zobowiązań względem dostawców.

Powszechnym błędem jest przekonanie, że ocena kondycji finansowej firmy jest zbiorem danych historycznych. Nic bardziej mylącego. To ocena formułowana w czasie rzeczywistym. W rejestrze Bisnode co piętnaście sekund następuje istotna zmiana w profilu firmy, co minutę rejestrowane jest nowe zdarzenie, co pięć minut firmie przypisywana jest zmiana oceny, a cztery razy na godzinę firma zmienia swojego właściciela.

Ocena a czasie pandemii wywołanej rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19

Trzeba wiedzieć, że Bisnode przez całe lata zbierał i gromadził dane. Efektem tego jest największa w świecie baza danych o firmach. Nie zależnie od kraju ich pochodzenia. Rzetelna i aktualizowana w czasie rzeczywistym.

W ocenie zdolności kredytowej danego podmiotu pod uwagę brane są także wszelkie zjawiska sezonowe czy nieprzewidziane. Nie inaczej jest z wirusem Covid-19, którego wpływ na środowisko biznesowe jest bezsprzeczny.

W chwili obecnej analitycy Bisnode pracują nad opracowaniem modelu oceny z uwzględnieniem wpływu obecności wirusa na bieżącą sytuacją badanej firmy. Niezależnie od wszystkiego, podejście Bisnode do oceny firmy pozostaje niezmienne.

Opiera się na twardych danych, nigdy na przeczuciu i emocjach. Codziennie monitorujemy sytuację na rynkach lokalnych, krajowych jak i w ujęciu globalnym. Według branży, wielkości firmy. Opracowując nowe modele oceny ściśle współpracujemy z Dun & Bradstreet globalnym partnerem Bisnode.

Zapisz sie do newslettera Bisnode!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!

Dowiedz się więcej o naszej współpracy z D&B

Zobacz na czym polega unikalna wartość Dun & Bradstreet na polskim i międzynarodowym rynku
Dowiedz się więcej