Artykuły Smart Data Raporty

Debata rozpoczynająca II edycję programu Forum Firm Rodzinnych

28 sie 2019

Cykl spotkań Forum Firm Rodzinnych rozpoczęty

7 sierpnia, w Warszawie odbyła się debata rozpoczynająca cykl spotkań w ramach II Forum Firm Rodzinnych organizowanych przez Forbes i Bisnode Polska.
Program ma za zadanie promowanie przedsiębiorczości polskich firm rodzinnych. Podczas debaty, w której wziął udział m. in. redaktor naczelny Forbes – Paweł Zielewski i prezes Bisnode Polska - Andrzej Osiński, dyskutowano na temat obecnej sytuacji  i problemów z jakimi spotykają się rodzinne przedsiębiorstwa.

Debatę możesz obejrzeć poniżej:

Organizatorem II edycji rankingu jest Forbes, partnerem strategicznym Bank Millennium SA, partnerem głównym Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych, a partnerem merytorycznym Bisnode Polska.

Kolejnym krokiem w ramach programu, będzie cykl gal w głównych polskich miastach, na których poznamy najprężniej rozwijające się firmy w regionie. Autorem rankingu jest Bisnode Polska, która zebrała dane i wyłoniła zwycięzców.

Film dzięki kóremu dowiesz się więcej o samym rankingu:

 

Metodologia Rankingu Firm Rodzinnych

Bisnode Polska, we współpracy z miesięcznikiem Forbes wytypuje zwycięzców „Rankingu Firm Rodzinnych 2019”. Proces przebiegaw kilku etapach. W pierwszym, spośród ponad 3,5 mln firm, Bisnode Polska na podstawie danych z Krajowego Rejestru Sądowego wytypuje przedsiębiorstwa, w których przynajmniej dwóch udziałowców posiada powiązania rodzinne, a w ich rękach pozostaje 50+1 proc. udziałów.

W drugiej fazie, wykorzystując know-how wytypowane zostana przedsiębiorstwa o minimalnym - w ocenie organizatorów - ryzyku współpracy. Ponadto w ostatnich trzech latach obrachunkowych wykazały dodatnią dynamikę wartości sprzedaży i zysku, miały dodatni wynik finansowy, terminowo wywiązywały się z obowiązku publikacji danych finansowych lub bezpośrednio swoje wyniki przesłały do Bisnode Polska. Poza tym, w środowisku biznesowym są cenione i mają nieposzlakowaną opinię. Wobec nich, w sądach gospodarczych, nie odnotowano negatywnych zdarzeń prawnych, rozumianych jako wnioski o upadłość czy likwidację.

 

Firmy rodzinne podstawową komórką polskiej przedsiębiorczości

Bisnode wierzy w rodzinny biznes. Przemawiają za tym twarde dane liczbowe. W Polsce wedle szacunków firmy rodzinne odpowiadają za blisko 18 proc. PKB.  Blisko 40 proc. przedsiębiorstw krajowych przypisuje się status firmy rodzinnej. Dla porównania w krajach Europy Zachodniej firmy rodzinne stanową blisko 60 proc. wszystkich, aktywnych przedsiębiorstw na rynku, które generują ponad połowę PKB kraju.

Tylko te dane pokazują, że w sektorze firm rodzinnych tkwi ogromny potencjał rozwoju. A ich rola w gospodarce jest nie do przecenienia.  Działające głównie lokalnie i pracujące na rzecz lokalnych społeczności.

 

Bisnode - firma dla której bliska jest rodzina

Filarem działania Bisnode, podobnie jak firm rodzinnych są tradycyjne wartości. Przede wszystkim bezpieczeństwo, rzetelność i transparentność. Ich siłą napędową jest jedność. Elastyczne w działaniu, z uproszczonym procesem podejmowania decyzji. Mniej skore do ryzyka, przez to stabilne i bezpieczne. Prostsze w zarządzaniu, w przeciwieństwie do korporacji, które dławią procedury i procesy. Dlatego też Bisnode wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu zabezpieczyć biznes rodzinne przedsiębiorstwa. Firmy stanowiące, podstawową komórkę polskiej przedsiębiorczości.

Forum Firm Rodzinnych to kolejny, po „Diamentach Forbesa”, wspólny projekt Bisnode Polska z redakcją Forbesa, który stanowi naturalną kontynuację ponad dziesięcioletniej współpracy.  

Zapisz sie do newslettera Bisnode!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!