Podziel się z innymi
Udostępnij nasze treści na swoich profilach
Kontrola podatkowa, choć w większości przypadków wywołuje pejoratywne skojarzenia, jest niezwykle istotną czynnością umożliwiającą zweryfikowanie, czy prowadzona działalność funkcjonuje zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym.
Choć przebieg kontroli podatkowej nierzadko wymaga chwilowej reorganizacji w firmie, jest to sytuacja, do której można się z odpowiednim wyprzedzeniem przygotować.
Poniżej objaśniamy wszelkie zawiłości związane z kontrolą z urzędu oraz wyjaśniamy, co przysługuje a do czego zobowiązany jest przedsiębiorca.
Kontrola podatkowa zdecydowanie nie należy do niespodziewanych sytuacji, które zaskakują podatnika w najmniej oczekiwanym momencie. Instytucje skarbowe zobowiązane są do zawiadomienia podatnika o zbliżającej się kontroli – takie pismo powinno wpłynąć od 7 do 30 dni przed faktycznym rozpoczęciem planowanych procesów kontrolnych.
Jeżeli kontrola nie rozpocznie się przed upływem wskazanych wcześniej 30 dni (liczonych od daty, w którym podatnik otrzymał zawiadomienie), instytucje podatkowe muszą określić nowy termin.
W sytuacji, w której to kontrola rozpoczyna się przed upływem terminu 7 dni, niezbędna jest zgoda podatnika.
Po otrzymaniu oficjalnego zawiadomienia o zbliżającej się kontroli podatkowej, czas na przygotowania. W zawiadomieniu znajdziesz szczegółowo określone typy i zakresy podatków podlegających kontroli.
Dzięki temu możesz zweryfikować poprawność całej dokumentacji i uzupełnić ewentualne braki czy nanieść konieczne poprawki.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę przeglądając dokumenty z ostatniego czasu?
Po otrzymaniu informacji o zbliżającej się kontroli, podatnik powinien niezwłocznie powiadomić pracowników odpowiadających za kwestie finansowe i księgowe w danej firmie.
Kontrola podatkowa nie ogranicza się bowiem do zweryfikowania dokumentów, ale obejmuje także ewentualne pytania skierowane do osób zaangażowanych. Według art. 287 § 4 Ordynacji podatkowej, do udzielania wyjaśnień zobowiązani są wybrani pracownicy, podmioty działające w porozumieniu z podatnikiem oraz osoby, które są oficjalnymi reprezentantami kontrolowanego.
W sytuacji, kiedy przedsiębiorca z powodów losowych nie może być obecny w siedzibie firmy podczas kontroli podatkowej, może przekazać pełnomocnictwo wybranej osobie fizycznej. Zgłoszenie takie należy w formie pisemnej bądź ustnej – oryginalny dokument należy wówczas włączyć do dokumentacji kontroli, natomiast pełnomocnictwo ustne włączyć do protokołu.
Przedsiębiorca, bądź osoba upoważniona, zobowiązany jest do udostępnienia wszelkich materiałów niezbędnych do wykonania czynności kontrolnych. Co zatem wchodzi w obowiązki podatnika podczas kontroli?
Oprócz zobowiązań względem przedstawicieli urzędu skarbowego, podatnikowi przysługują także określone prawa. Kontrola powinna być przede wszystkim poprzedzona pisemnym zawiadomieniem, a kontrolerzy są zobowiązani do potwierdzenia swojej tożsamości i przedłożenia służbowej legitymacji.
Ponadto, podatnik ma prawo do:
Kontrola podatkowa, pomimo chwilowej dezorganizacji w funkcjonowaniu firmy związanej z koniecznością weryfikacji dokumentacji, jest procesem do którego – dzięki konieczności zawiadomienia spoczywającej na urzędzie - można się przygotować, unikając tym samym późniejszych konsekwencji wynikających z braków w dokumentacji czy jej niedokładnego prowadzenia.