Podziel się z innymi
Udostępnij nasze treści na swoich profilach
Jeżeli planujesz założenie własnego przedsiębiorstwa, z pewnością zastanawiasz się w jaki sposób starać się o leasing dla nowych firm - tym formalnym zawiłościom przyglądamy się w poniższym artykule.
Założenie firmy, a co za tym idzie – rozpoczęcie prowadzenia działalności - to dla wielu początkujących przedsiębiorców decyzja zmieniająca bieg dotychczasowych wydarzeń. Rezygnacja z tradycyjnej pracy na etat i rozpoczęcie działania „na własne konto” nosi często miano drastycznej zmiany. Pierwszym poważnym wyzwaniem jest znalezienie wiarygodnego źródła finansowania nowo powstałej firmy. Rozwiązaniem tego problemu jest najczęściej ubieganie się o leasing.
Zacznijmy od postaw, czyli zdefiniowania czym jest leasing. To kontrakt pomiędzy min. dwiema stronami zawierany zgodnie z wymogami prawa cywilnego. Wskutek zawarcia leasingu, strona finansująca (zwana także leasingodawcą) umożliwia stronie korzystającej (czyli korzystającemu, definiowanemu jako leasingobiorca) korzystanie z towaru czy usług będących przedmiotem leasingu.
Mechanizm działania leasingu świetnie obrazuje przykład z samochodem: jeżeli nie chcesz kupować samochodu, możesz wziąć go w leasing – wówczas podczas trwania umowy możesz korzystać z pojazdu zgodnie z warunkami regulowanymi przez umowę płacąc raty leasingowe, a po jej ustaniu możesz wykupić auto za kwotę niższą niż rynkowa wartość samochodu.
Dlaczego leasing dla nowych firm jest tak często wybieranym rozwiązaniem? To proste – leasing jest dla wielu o zdecydowanie bardziej korzystnym rozwiązaniem niż decyzja o kredycie, który zazwyczaj wymaga dłuższego zobowiązania czasowego. Inaczej też wyglądają regulacje finansowe – leasing pociąga za sobą mniejsze zobowiązania.
W sytuacji pojawienia się opóźnień dotyczących leasingowych rat, do leasingu dolicza się odsetki a w przypadku niewypłacalności leasingobiorcy, ten zobowiązany jest do oddania przedmiotu podlegającego leasingowi.
Pomimo że leasing dla nowych firm jest rozwiązaniem powszechniejszym niż decyzja o kredycie, forma ta wymaga przeprowadzenia analizy potencjalnego leasingobiorcy pod kątem wiarygodności. Ponadto, konieczną czynnością umożliwiającą zawarcie umowy leasingowej, jest dostarczenie określonych dokumentów w zależności od statusu osób fizycznych chcących skorzystać z leasingu.
Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą powinny dostarczyć:
Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej w pakiecie dostarczanych dokumentów muszą uwzględnić następujące kserokopie:
Wspólnicy spółki prawa handlowego są zobowiązani do przedłożenia:
Najczęściej wymienianą zaletą w kontekście zawierania umów leasingowych jest minimalna ilość formalności. Ilość dokumentów wymaganych do tego typu umowy jest zdecydowanie mniejsza niż procedury związane ze składaniem wniosku kredytowego.
Leasingodawca w uzasadnionych przypadkach może zażądać przedstawienia niewymienionych powyżej dokumentów, może też wymagać dodatkowych zabezpieczeń – zwłaszcza wtedy, gdy na leasing decyduje się nowa firma.
Bisnode pomaga przedsiębiorcom podejmować odpowiednie decyzje biznesowe oparte na danych już od 25 lat w Polsce. Jesteśmy liderem w dziedzinie dostarczania danych i analiz w Europie (obecni w 19 krajach Europy).
Zapoznaj się z produktami Bisnode i oprzyj decyzje i rozwój w swojej firmie na najlepszym fundmencie: produkty Bisnode