Artykuły Smart Data Raporty

Kobietom w biznesie wciąż pod górkę

07 mar 2021

W Polsce na koniec marca 2021 roku stanowisko prezesa pełniło ponad 148 tys. kobiet, co stanowi 22,1 proc. Tym samym mężczyźni w fotelu prezesa stanowią 77,9 proc.

Na tym tle zdecydowanie lepiej prezentuje się funkcja członka Zarządu, gdzie kobiety stanowią 31,7 proc. a mężczyźni 68,3 proc.

 

Udział kobiet na kluczowych stanowiskach w firmie spada proporcjonalnie do wielkości firmy. Funkcje prezesa kobiety najczęściej pełnia w spółkach małych do 50 mln złotych, gdzie ich udział wynosi 22,8 proc. względem 77,1 proc. w przypadku mężczyzn. W firmach z rocznym przychodem od 50 do 250 mln złotych udział kobiet na stanowisku prezesa wynosi 11,7 proc., w firmach od 250 do 1 mld – 8,5 proc. i w przedsiębiorstwach powyżej 1 mld – 8,7 proc.

 

W przypadku członkiń Zarządu w spółkach małych do 50 mln udział kobiet wynosi  33,6 proc., firmach z przychodem od 50 do 250 mln – 28,5 proc. W polskich dużych firmach kobiet właściwie nie ma. A te, które są, stanowić mogą za wzór do naśladowania.

Analiza dowodzi, że pomimo dyskusji o zaletach różnorodności, politykach diversity w fimach niewiele się zmienia- udział kobiet nie rośnie, a nawet lekko spada w większych firmach? Czy te dane są zaskakujące?

 

Generalnie stosunkowo niewielki odsetek Pań na kluczowych stanowiskach nie jest szokujący, a dane tylko to potwierdzają. Spodziewałem się, że liczba kobiet będących prezesami czy też członkami Zarządu będzie oscylować w granicach 20 – 30 proc. względem 2/3 mężczyzn jeśli mówimy o całkowitej liczbie firm.  

Jednak to, co boli i najbardziej zaskakuje to fakt tego, że odsetek stanowisk zajmowanych przez Panie spada proporcjonalnie do wielkości firmy. Kobiety zarządzają firmami małymi i po części średnimi. Boli to, że właściwie nie uświadczy kobiet w firmach dużych z kilkuset milionami złotych przychodu, nie mówiąc o tych globalnych korporacjach z powyżej mld złotych przychodu. A te Panie, które są stanowią wyjątek od reguły.

 

Można zaryzykować stwierdzenie, że duże firmy są zdominowane przez mężczyzn. A dane za ostatnie trzy lata pokazują, że nic tak naprawdę się nie zmienia w tej sprawie. A jeśli już to są to naprawdę niewielkie zmiany liczone w dziesiątych i setnych częściach. To naprawdę smutne. - mówi Tomasz Starzyk z Dun & Bradstreet A Dun & Bradstreet Company.

 

Zapisz sie do newslettera Dun & Bradstreet!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!

Dowiedz się więcej o naszej współpracy z D&B

Zobacz na czym polega unikalna wartość Dun & Bradstreet na polskim i międzynarodowym rynku
Dowiedz się więcej