Artykuły Smart Data Raporty

Kredyt kupiecki w czasie pandemii koronawirusa

29 mar 2020

Szalejąca na świecie pandemia koronawirusa pozwala na stwierdzenie, że mamy do czynienia z niezwykle trudną sytuacją. Nie tylko na gruncie społecznym, także biznesowym i gospodarczym. Co prowadzi do słusznych obaw o brak otrzymania zapłaty i zachowania ciągłości dostaw.

Jak właściciele firm powinni podejść do kredytu podczas wybuchu koronawirusa?

Sytuacja jest niewątpliwie skrajna. Można ją porównać do ostatniego, światowego kryzysu gospodarczego sprzed dekady. Wnioski są takie, że właściciele firm mogą nadal, choć zdalnie wykorzystywać narzędzia i instrumenty pozwalające określić ryzyko współpracy z niemal każdą firmą na świecie.

W tym celu istnieją odpowiednie modele oceny, ratingi i scoringi, które właśnie są wykorzystywane do prognozowania sytuacji finansowej w danej firmie, jej moralności płatniczej i ryzyka upadłości. 

Na przykład wszelkie modele i oceny uwzględniają rezerwy finansowe badanego podmiotu, co jest istotnym czynnikiem w tak trudnej i nieprzewidywalnej sytuacji. Modele oceny zdolności kredytowej Dun & Bradstreet oparte są na indeksie Paydex, który zapewnia ciągłe informacje o zdolności płatniczej firmy.

Jak uniknąć kłopotów?

Ważne jest codzienne monitorowanie firm pod względem jej sytuacji finansowej, oraz zwracanie szczególnej uwagi na podmioty z branż, które mają bardziej dotkliwe problemy. Nie chodzi tylko o możliwości i ryzyko współpracy z odroczonym terminem płatności, ale także o inne rodzaje informacji np. zmiany w zarządzie firmy, nowe zdarzenia prawne jak wnioski i upadłość, przejęcia, zmiany firmy prawnej, zmiany akcjonariuszy itp.

To wszystko może mieć ogromne znaczenie i rzutować na naszą przyszłą współpracę. Ponadto, w obecnej sytuacji, stałym monitoringiem powinny zostać objęte firmy, które stają się naszymi nowymi klientami. Począwszy od gruntownego sprawdzenia przeprowadzonego przez podpisaniem umowy i każdą większą transakcją.

Czy od czasu wybuchu koronawirusa wzrosła liczba bankructw w Polsce i w Europie?

Prognozowanie przyszłości w chwili obecnej jest niezwykle trudne. Jeszcze za wcześnie aby mówić o konkretach. Wiemy, że znacząco wzrosła liczba firm, które nie zapłaciły swoich zobowiązać.

Dzisiaj możemy mówić o liczbie dwucyfrowej w skali roku. To z całą pewnością przełoży się na zwiększoną liczbę bankructw. Trzeba w tym miejscu powiedzieć, że nie wszystkie upadłości firm należy bezpośrednio wiązać z obecną sytuacją. Oczywiście światowy kryzys ekonomiczny wynikający z pandemii koronawirusem przyspieszy wiele spektakularnych bankructw.

Szczególnie w branży spedycyjnej, turystycznej, sprzedaży detalicznej, paliwowej. A to tylko wierzchołek góry lodowej spodziewanych problemów. Prawdziwych rozmiarów wpływu koronawirusa na globalną jak i lokalną gospodarkę nikt nie zna. Z całą pewnością należy spodziewać się najgorszego.  

Jak firmy mogą się wspierać?

Na przykład firmy mogą przedłużyć warunki kredytowania i odroczyć odsetki karne. W interesie wszystkich leży utrzymanie gospodarki, a teraz musimy być dla siebie bardziej mili, wyrozumiali niż kiedykolwiek! Sprawdzajmy i monitorujmy.

Upadać, bankrutować i nie płacić będą także firmy które są nam dobrze znane, budzące zaufanie, z którymi współpracujemy od lat.

Dowiedz się więcej o rozwiązaniach Dun & Bradstreet, które zabezpieczą Twoją firmę w tych niepewnych czasach.

czytaj więcej

 

Zapisz sie do newslettera Dun & Bradstreet!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!

Dowiedz się więcej o naszej współpracy z D&B

Zobacz na czym polega unikalna wartość Dun & Bradstreet na polskim i międzynarodowym rynku
Dowiedz się więcej