Artykuły Smart Data Raporty

Kto wygra Mundial 2018? Big Data podpowiada.

20 maj 2018

Dun & Bradstreet i dane typu Big Data typują zwycięzcę Mundialu 2018.

 

Polska z minimalnymi szansami na wygranie turnieju.

Dun & Bradstreet jako wywiadownia gospodarcza, której działalność polega na pomocy firmom w podejmowaniu optymalnych decyzji na podstawie danych. Codziennie analizujemy za pomocą naszych zaawansowanych narzędzi i modeli duże ilości różnorodnych danych, łącząc je w rozwiązania pomagające naszym klientom podejmować optymalne decyzje na podstawie realnych danych. Teraz wykorzystaliśmy nasze narzędzia do próby wyłonienia zwycięzcy Mistrzostw Świata w Rosji w 2018 roku.

Wg. Dun & Bradstreet i naszej analizy, największe szanse na zobycie Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej ma Brazylia. Wedle przewidywań i modeli analizy predykcyjnej w finale zmierzy się z reprezentacją Niemiec, biorąc rewanż za wysoką porażkę sprzed czterech lat. Według analizy Dun & Bradstreet, Brazylia ma blisko 16,4 proc. szans na wygranie Mundialu. Dowodzi tego analiza twardych danych typu Big Data.

Niemcy i Hiszpanie kolejno 15,9 proc. i 10,5 proc. Polska z 1,8 proc. szans na wygranie rosyjskiego turnieju ostatecznie zajęła odległe 15 miejsce. Sukcesu nie przewiduje się także gospodarzom. Rosjanom przypisuje się 1,3 proc. szans.

Do finału rozgrywanego w Moskwie, Brazylia dotrze po wygraniu rywalizacji w swojej grupie. W fazie pucharowej kolejno z turnieju wyeliminuje Meksyk i Anglię. W półfinale wedle przewidywań zwycięży także Mistrzów Europy - Portugalię. 

Pobierz planer Mistrzostw Świata 2018 od Dun & Bradstreet:

Dun & Bradstreet_planer_Mundial2018.pdf

 

Szanse Polski na wyjście z grupy i Mistrzostwo.

Polska reprezentacja w piłce nożnej ma minimalne szanse na triumf. Analitycy Dun & Bradstreet, polskiej reprezentacji wyliczyli zaledwie 1,8 proc. szans na wygranie turnieju. Pod tym względem niewiele większe szanse mają także nasi grupowi rywale.

Według prognoz, największe szanse wśród drużyn z „polskiej grupy” na zdobycie mistrzostwa ma Kolumbia – 4,3 proc. Senegal i Japonia z prognozą poniżej zera. Polska z grupy H ma wyjść z drugiego miejsca, ustępując tylko reprezentacji Kolumbii. Miejsce trzecie w „polskiej grupie” zająć ma reprezentacja Senegalu, czwarte Japonii.  Polska miałaby odpaść już w 1/8 finału. Przegrywając spotkanie z reprezentacją Anglii – triumfatorem zmagań w grupie G. Analiza Dun & Bradstreet sukcesu nie przywiduje także naszym grupowym rywalom. Kolumbia, podobniej jak Polska, z turnieju odpada w pierwszej rundzie fazy grupowej ulegając Belgii. 

Szanse pozostałych drużyn.

Swoje grupy mają wygrać kolejno, począwszy od Grupy A: Urugwaj, Hiszpania, Francja, Argentyna, Brazylia, Niemcy, Anglia i Kolumbia. Miejsca premiowane awansem do fazy pucharowej wywalczą także: gospodarz turnieju - Rosja, Portugalia, Peru, Chorwacja, Szwajcaria, Meksyk, Belgia i Polska.

XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbędą się w Rosji w 2018 roku. Jest to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się w Europie Wschodniej. W turnieju wezmą udział 32 reprezentacje krajów. Łącznie na mistrzostwach zostaną rozegrane 64 mecze na 12 stadionach, w 11 miastach leżących na dwóch kontynentach, Europy i Azji. Na turnieju zadebiutują reprezentacje Islandii i Panamy. Polacy Tytułu Mistrza Świata broni reprezentacja Niemiec.

Zapoznaj się z pełnym raportem (w jęz. ang.): Dun & Bradstreet World Cup 8.5.2018.pdf

 

METODOLOGIA

Wykorzystaliśmy uczenie maszynowe, czyli dziedzinę nauki zajmującą się uczeniem komputerów zamiast ich bezpośredniego programowania. Rozwijając dziedzinę rozpoznawania wzorców oraz teorię uczenia komputerowego w sztucznej inteligencji, uczenie maszynowe wykorzystuje algorytmy, które mogą uczyć się i przewidywać na podstawie dostępnych danych. Wykorzystujemy data mining, czyli technikę analizy koncentrującą się na wykrywaniu wzorców i trendów do zasilania modelu i stworzenia rankingu zespołów i grup.

 

Metodologia w szczegółach

Zespół Dun & Bradstreet Group Analytics połączył siły z lokalnymi zespołami analityków, aby wykorzystując zdolności w obszarze data science i uczenia maszynowego przewidzieć, która drużyna narodowa wygra tegoroczny turniej.

Naszym pierwszym celem było stworzenie modelu zdolnego przewidzieć wyniki poszczególnych meczy, bazując na cechach charakterystycznych drużyn biorących w nich udział. Drugim celem było określenie najbardziej prawdopodobnego scenariusza rozwoju mistrzostw oraz innych statystyk poprzez przeprowadzenie na dużą skalę symulacji, uwzględniających specyfikę turnieju.

Pierwszy model stworzony został na podstawie danych historycznych dotyczących typu turnieju, lokalizacji meczu, jego wyniku, itp. Rankingi drużyn zostały wprowadzone do modelu uczenia maszynowego przy pomocy techniki znanej jako eXtreme Gradient Boosting, aby obliczyć najbardziej prawdopodobny wynik każdego meczu.

Używając modelu predykcyjnego, przeprowadziliśmy symulacje dla każdego planowanego meczu. Generując miliony symulacji uzyskaliśmy informacje probabilistyczne związane z udziałem każdej drużyny na poszczególnych etapach turnieju. Nasze podejście pozwoliło nie tylko na oszacowanie prawdopodobieństwa dojścia zespołu do konkretnego etapu, ale stworzyło również najbardziej prawdopodobny scenariusz dla całych mistrzostw, jak również ogólną szansę zdobycia pucharu przez każdą z drużyn.

Zapisz sie do newslettera Dun & Bradstreet!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!

Dowiedz się więcej o naszej współpracy z D&B

Zobacz na czym polega unikalna wartość Dun & Bradstreet na polskim i międzynarodowym rynku
Dowiedz się więcej