Podziel się z innymi
Udostępnij nasze treści na swoich profilach
Amerykańska wywiadownia gospodarcza Dun&Bradstreet, w Polsce reprezentowana przez Bisnode, ocenia ryzyko inwestycji i prowadzenia biznesu w poszczególnych krajach na świecie. W tym także w samych krajach G7.
Najwyższą ocenę od Dun and Bradstreet Bisnode – DB1 otrzymują zaledwie trzy państwa: Niemcy, Norwegia i Szwecja. Na przeciwległym biegunie z oceną DB7 znajduje się kraje pogrążone w konflikcie zbrojnym m.in. Syria. Każdego miesiąca ocenie poddawanych jest ponad 130 krajów świata. W nich monitorowana jest zarówno sytuacja polityczna jak i gospodarcza.
Polska z ratingiem DB3b określana jest państwo ze średnim ryzykiem inwestycji i prowadzenia biznesu. Mniejsze ryzyko inwestycji wedle D&B istnieje w Czechach, na Słowacji czy krajach nadbałtyckich. Porównywalne z Polską istnieje w Słowenii. Zwiększone ryzyko, spowodowane głównie przesłankami politycznymi istnieje w Bułgarii, na Węgrzech, w Chorwacji czy Rumunii.
Mapa ryzyka inwestycji na świecie:
Na zwiększone ryzyko inwestycji w Polsce bezpośredni wpływ mają dwa główne czynniki ekonomiczne. Pierwszy związany jest z procesem starzenia się polskiego społeczeństwa, co w połączeniu ze spadkiem liczby narodzin i procesem emigracji ludności w wieku produkcyjnym może w dłuższej perspektywie czasu zachwiać wzrostem gospodarczym Polski. Drugi, zdaniem analityków Dun and Bradstreet na obniżenie ratingu bezpośredni wpływ ma wysoki stopień uzależnienia się polskiej gospodarki od surowców energetycznych pochodzących z Rosji, a sama rodzima gospodarka oparta jest na węglu, co przy tak szybko postępujących zmianach klimatycznych w najbliższych dwóch latach może stanowić poważny problem.
Wśród krajów G7 najmniej ryzykownym dla inwestorów są Niemcy. Przypisany rating DB1 stanowi definicję bardzo niskiego ryzyka inwestycji i prowadzenia biznesu. Zwiększone ryzyko – DB4 przypisuje się Włochom, niskie DB2 kolejno: Stanom Zjednoczonym, Francji, Kanadzie, Japonii i Wielkiej Brytanii.
Grupę siedmiu, tworzą Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada. Od 1997 do 2014 rokuczłonkiem grupy była także Rosja. Po przyłączeniu Krymu do Rosji i rozpoczęciu wojny w Donbasie pozostałe państwa grupy postanowiły zawiesić członkostwo Rosji, powracając do formuły G7. Formalnie Rosja została zawieszona 24 marca 2014. Powszechnym poglądem jest, że w skład Grupy wchodzą najbogatsze państwa świata. Od 2005 roku odbywają się spotkania z przedstawicielami Chin, Brazylii, Indii, także Meksyku i Afryki Południowej. G7 nie jest organizacją międzynarodową, a jedynie grupą państw, których przywódcy spotykają się na swoistym forum polityczno-ekonomicznym.
Bisnode jest partnerem strategicznym najstarszej na świecie, amerykańskiej wywiadowni gospodarczej – Dun & Bradstreet jej wyłącznym przedstawicielem na terenie Europy Centralnej i Północnej.
Metodologia ratingu Dun&Bradstreet i Bisnode
Rating Dun & Bradstreet Bisnode jest definiowany jako ocena wiarygodności inwestycji i prowadzenia biznesu w danym kraju przez przedsiębiorców. Obrazuje sytuację polityczną, gospodarczą oraz ekonomiczną. Ponadto uwzględnia strukturę i wiarygodność systemu finansowego i pod uwagę bierze analizę struktury handlu. Obniżenie ratingu kraju może przełożyć się na spadek wiarygodności i zainteresowania przede wszystkim importerów, inwestorów i kapitału zagranicznego w Polsce, jak również i samych przedsiębiorców.
Ocena wyrażona jest w siedmiostopniowej skali od DB 1 do DB 7, przy czym dodatkowo poszczególna ocena dookreślona jest poszczególnymi wartościami a,b,c i d.