Artykuły Smart Data Raporty

Paraliż branży turystycznej

20 paź 2020

COVID – 19 skutecznie sparaliżował branżę turystyczna.

Potwierdzają to dane Dun & Bradstreet Polska. W bardzo dobrej kondycji finansowej jest nieco ponad 3 proc. badanych przedsiębiorstw, w dobrej niespełna 30 proc., w raczej słabej 55 proc. i w bardzo złej – 12 proc.

Szczególnie niepokoi fakt, że w aż 55 proc. spośród wszystkich blisko 5 tys. badanych firm jest w raczej słabej kondycji finansowej. To właśnie te firmy, w niedalekiej perspektywie czasu mogą stać się potencjalnymi kandydatami do bankructwa czy likwidacji działalności.

image3leu6.png

źródło: Dun & Bradstreet Polska

Biura podróży w dobie pandemii

Nieznacznie lepiej wygląda sytuacja w przypadku tylko samych biur podróży. Tutaj spośród 2,2 tys. biur podróży 4,6 proc. jest w kondycji bardzo dobrej, blisko 34 proc. w dobrej, 48 proc. w raczej słabej i 13,4 proc. w bardzo złej.

Znamienny jest również fakt licznych zawieszeń działalności w branży turystycznej wywołany właśnie przez pandemię COVID-19.

Zawieszenia działalności w branży turystycznej

Od początku roku do połowy października w polskiej branży turystycznej Polacy zdecydowali się na zawieszenie blisko 1,5 tys. działalności. Dotyczy to jednakowo biur podróży, działalności agentów turystycznych, organizatorów, pilotów itp. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego stanowi to wzrost o ponad 55 proc.

Polska branża turystyczna 

2018 rok

 

2019 rok

 

2020 rok

zawieszone działalności

964

-2,39%

941

57,39%

1481

 

 

 

 


źródło: Dun & Bradstreet Polska

Polski sektor turystyki stoi nad przepaścią. Z całą pewnością ponowny lockdown z rynku wymiecie najsłabsze firmy. Druga fala podobnie jak pierwsza znacząco wpłynie na zmniejszenie ruchu turystycznego. Przypomnijmy. 

Pandemia miała wpływ na znaczące ograniczenie ruchu turystycznego już w pierwszym kwartale 2020 roku. W porównaniu z takim samym okresem w roku ubiegłym zanotowano zmniejszenie ruchu o blisko 25 proc.

Świat walczy dziś z bezprecedensowym kryzysem sanitarnym i ekonomicznym, a turystyka jest jednym z najbardziej narażonych sektorów. Zagrożone są miliony miejsc pracy. Tylko w Polsce w branzy turystycznej pracuje blisko 350 tyś. osób, co stanowi około 4 proc. wszystkich zatrudnionych w Polsce. W całej Unii Europejskiej ok 13 mln.

Zapisz sie do newslettera Dun & Bradstreet!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!

Dowiedz się więcej o naszej współpracy z D&B

Zobacz na czym polega unikalna wartość Dun & Bradstreet na polskim i międzynarodowym rynku
Dowiedz się więcej