Artykuły Smart Data Raporty

Raport Dun & Bradstreet o rynku mięsnym 2019

11 wrz 2019

Spada liczba hurtowni i sklepów mięsnych.

Tylko w ostatnich 5 latach liczba hurtowni mięsnych skurczyła się o ponad 220, sklepów z mięsem i wędlinami o blisko 1000.

 

Wegetarianizm i zmieniające się nawyki

Wraz z rosnącą modą na wegetarianizm i zdrowy tryb życia rośnie odsetek młodych Polaków, którzy rozważają ograniczenie spożycia mięsa na rzecz owoców i warzyw. Nad Wisłą przybywa osób, które rozważają całkowitą rezygnację lub przynajmniej częściowe ograniczenie codziennego spożycia mięsa i jego wyrobów. Wedle różnych badań ich liczba waha się od 50 do nawet 60 proc.

 

  2015 r zmiana 2016 r różnica 2017 r zmiana 2018 r zmiana 2019 r
liczba hurtowni mięsnych 1709

-3,2%

1654 -1,3% 1633 -2,8% 1587 -1,7% 1560
sklepy mięsne 9846 -4,0% 9457 -3,1% 9161 -2,3% 8949 -0,5% 8900

 

 

 

 

Źródło: Dun & Bradstreet Polska

Według ekspertów od spraw żywieniowych 80 kg zjadanego w Polsce mięsa przez każdego z nas to dużo za dużo.. Tygodniowo to blisko 1,5 kg. Dietetycy zalecają niemal dwukrotnie mniejsze spożycie, w granicach 750 g. Znajduje to swoje potwierdzenie w raporcie Międzynarodowej Agencji Badania Raka działającej w ramach Światowej Organizacji Zdrowia. W raporcie czytamy, że czerwone mięso i przetworzone produkty mięsne, czyli m.in. wędliny, przyczyniają się do powstawania nowotworów. Agencja szacuje, że każde 50 gr. wędlin spożywane dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 18 proc. To niewielka porcja odpowiadająca zaledwie dwóm plasterkom szynki.

Agencja zaleca spożycie ok. pół kilograma przetworzonego mięsa tygodniowo, co przekłada się na mniej więcej 750 g mięsa świeżego. Na liście czynników rakotwórczych. Agencja umieściła wędliny obok papierosów, azbestu i spalin. Dodając jednocześnie, że wędliny zawierają wiele substancji dodatkowych, takich jak konserwujące azotany i sól. Dym wędzarniczy używany w produkcji wędlin zawiera wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne uznawane za substancje zwiększające ryzyko wystąpienia nowotworów.

Na świecie spożycie mięsa cztery lata temu wynosiło 43 kg, rocznie na jednego mieszkańca ziemi i nieznacznie spadło w porównaniu do roku ubiegłego Spożycie mięsa jest bardzo zróżnicowane w poszczególnych częściach świata i wynosi od ok. 4 kg rocznie na osobę w najbiedniejszych krajach Afryki i Azji, do ponad 120 kg rocznie w Stanach Zjednoczonych.

Trendy żywieniowe 2019

Moda na wegetarianizm i zdrowy tryb życia znajduje swoje odzwierciedlenie w trendach ogólnoświatowych, gdzie sprzedaż roślinnych produktów spożywczych stale wzrasta. W Polsce, coraz więcej konsumentów stara się odżywiać w sposób bardziej świadomy i zbilansowany. Unika zarówno produktów wysoko słodzonych, jak i tych, które są bogate w sól i tłuszcz.

Rezygnując z żywności, która zawiera przede wszystkim sztuczne dodatki, wypełniacze, spulchniacze i konserwanty. Dzisiaj prawie 10 proc. młodych ludzi już jest na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej. Młodych i z dużych aglomeracji miejskich. Zachodzące na rynku zmiany są efektem nie tylko rosnącej świadomości Polaków, także bogacenia się polskiego społeczeństwa.

Nowy trend wśród Polaków doskonale wyczuwają w pierwszej kolejności lokale gastronomiczne. Powstaje coraz więcej restauracji z menu wyłącznie dla wegetarian lub wegan. Mało tego, od trzech lat w punktach gastronomicznych szwedzkiej Ikei można zjeść wegetariańską wersję ich słynnych klopsików, a od 1 sierpnia ur. w menu europejskich oddziałów możemy kupić wege hot doga. Tradycyjna parówka została zastąpiona jarmużem, czerwoną soczewicą, komosą ryżową, cebulą, marchwią i ziemniakami.

Również amerykański McDonald’s w roku ubiegłym w krajach Skandynawskich wprowadził do menu wegańskiego burgera.

Zapisz sie do newslettera Dun & Bradstreet!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!

Dowiedz się więcej o naszej współpracy z D&B

Zobacz na czym polega unikalna wartość Dun & Bradstreet na polskim i międzynarodowym rynku
Dowiedz się więcej