Artykuły Smart Data Raporty

Gospodarcza recesja w Szwecji

15 lut 2021

Koronawirus w Szwecji.

Podwyższony wskaźnik zgonów i gospodarcza recesja.

Szwecja po długim okresie stabilizacji, zaostrza reżim sanitarny.

Szwecja od samego początku w walce z COVID-19 przyjęła inną strategię. Rząd szwedzki nie zdecydował się na zamknięcie obywateli w domach, nie wprowadził wzorem większości państw na świecie powszechnego lockdownu. Nie wprowadzono nawet obowiązku noszenia maseczki. Rekomendowano jedynie zachowanie bezpiecznego dystansu i częstego mycia rąk. Otwarte pozostały kluby fitness, restauracje, hotele.

Jesienią druga fala koronawirusa w Szwedów uderzyła z podwójną siłą. Król Szwecji – Karol Gustaw XVI przyznał, że dotychczasowa strategia walki z pandemią okazała się nie wystarczająca. Państwo zawiodło. Parlament Szwecji przyjął przepisy wprowadzające liczne obostrzenia, zaostrzony reżim sanitarny i częściowe restrykcje dla niektórych branż.

Handelsbank - jeden z największych banków w Szwecji szacuje, że PKB Szwecji skurczy się w 2020 roku o 3,2 proc., a stopa bezrobocia wzrośnie do blisko 10 proc. Dla wielu szwedzkich firm 2021 rok będzie niezwykle trudnym. Niska rentowość, spadające przychody i zysk sprawa, że wiele z nich zakończy działalność.

W Szwecji mieszka dziesięć milionów mieszkańców. Od początku pandemii odnotowano łącznie ponad 605 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Z tego powodu zmarło 12,3 tys. - per capita jest wyższa niż w pozostałych krajach nordyckich, ale zdecydowanie niższa niż w wielu krajach Europy zachodniej.

Druga fala zaskoczyła Szwedów, zadając kłam przyjętemu modelowi walki z COVID-19. W grudniu dzienna liczba nowych zakażeń rosła w tempie blisko dziesięciu tysięcy na dobę. W styczniu oscylowała w granicy piętnastu tysięcy. W odpowiedzi na drastyczny przyrost zakażeń koronawirusem, tuż po nowym roku szwedzki parlament w trybie pilnym przyjął nową ustawę o przeciwdziałaniu negatywnym skutkom pandemii. Na mocy nowych rozporządzeń rząd zamroził działalność niektórych z branż. W sklepach wprowadzono reżim sanitarny. Ograniczono liczbę osób mogących z nich korzystać, a także zmieniono godziny otwarcia. Wprowadzono wieczorny zakaz sprzedaży alkoholu. Wprowadzono zdalny model nauki w szkołach. Ponadto do odwołania, Szwedzi korzystający ze środków transportu publicznego w godzinach szczytu zobligowani są nosić maski zakrywające nos i usta. Wcześniej wprowadzono zakaz publicznego gromadzenia się i zamknięcie barów.

Wraz za tym, Riksdag – jednoizbowy parlament Szwecji wezwał rząd w Goteborgu do opracowania planu i przedstawienia założeń wsparcia przedsiębiorców dotyczących odszkodowania, jakie państwo będzie zmuszone wypłacić zamkniętym, lub ograniczony w działaniu firmom.

W obliczu kryzysu gospodarczego przed którym stanęła Szwecja, rząd zaproponował szereg konkretnych możliwości, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy. W tym przede wszystkim:

  • odciążenie kosztowe pracodawców,
  • gwarancja wynagrodzeń dla pracowników upadających firm,
  • liczne ulgi dla najemców lokali np. w sektorze HoReCa,
  • zwiększenie środków dla osób pozostających bez pracy.

Wartość pakietu pomocowego dla szwedzkich przedsiębiorstw wycenia się na 350 mld koron, które w całości maja zneutralizować negatywne skutki upadłości i bankructwa jak największej liczby szwedzkich przedsiębiorstw. Wydatki wpłyną w bezpośredni sposób na zwiększenie publicznego zadłużenia kraju. Wsparcia wymaga przede wszystkim branża gastronomiczna, hotelarska, transportowa czy też budowlana. W związku z kryzysem wywołanym koronawirusem szwedzki bank centralny na pożyczki dla będących w trudnej sytuacji firm przekazał ponad 500 mld szwedzkich koron.

Kryzys spowodowany COVID-19 z cała pewnością przełoży się na liczne bankructwa i upadłości szwedzkich firm. Na to muszą szczególnie mocno uważać polscy przedsiębiorcy.

Co za tym idzie, mogą pojawić się problem z kontrahentami z za naszej morskiej granicy. Przy zabezpieczeniu roszczeń, odzyskaniu należności, terminową spłatą płatności. Uwagę powinna zwrócić nagła, zmiana w strukturze własności, co w dłuższej perspektywie czasu może skutkować nie tylko zmiana formy współpracy, czy utrudnionym kontaktem, ale także bankructwem firmy.

Szczególną uwagę winni wykazać się eksporterzy towarów do Szwecji. Polski eksport do Szwecji każdego roku szacuje się na blisko 6 mld Euro, co sprawia że Szwecja jest ósmym największym partnerem handlowym Polski. Przez Bałtyk z Polski do Szwecji płynie przede wszystkim szeroko rozumiana elektronika, maszyny i części samochodowe, które od lat są produktem cieszącym się największym wzięciem. Struktura polskiego eksportu jest mocno zdywersyfikowana, co sprawia że nie ma głównego produktu eksportowego do Szwecji. Jedno jest pewne blisko geograficzna Polski i Szwecji jest ważnym czynnikiem pogłębiającym współpracę handlową.

Nowy model oceny scoringowej

Dun & Bradstreet A Dun & Bradstreet Company poprzez swoją charakterystykę i profil działalności w naturalny sposób wpisuje się w wsparcie polskich przedsiębiorców. Szczególnie w kontekście ich współpracy z zagranicznymi kontrahentami. W codziennej działalności promuje zasadę przejrzystości, transparentności i wiarygodności w biznesie. W swoim portfelu ma szereg narzędzi i usług, które każdego dnia pomagają polskim eksporterom weryfikować ich kontrahentów, minimalizować ryzyko współpracy jak również zdobywać rynek poprzez dotarcie do nowych podmiotów nie tylko ze Szwecji jak i z całego świata.

W celu poprawy bezpieczeństwa współpracy, Dun & Bradstreet A Dun & Bradstreet Company wprowadził na rynku szwedzkim nowy model oceny scoringowy dla tamtejszych firm. Ma to związek z diametralną zmiana środowiska gospodarczego, w którym funkcjonują szwedzkie firmy.

Nowy model oceny scoringowej zwiększa skuteczność przewidywania tego, co wydarzy się w niedalekiej przyszłości względem badanego podmiotu. Konkretnie oznacza to, że będziemy mogli jeszcze bardziej skuteczniej wyznaczać granice w procesie podejmowania decyzji i dbać o bezpieczeństwo twojego biznesu. Ściśle wiąże się to, z polepszeniem modelu prognozującego upadłości firm w kolejnych dwunastu miesiącach, jak również typowaniem potencjalnych bankrutów.

Tomasz Starzyk

Dun & Bradstreet A Dun & Bradstreet Company

 

Masz problemy z terminowymi płatnościami od swoich kontrahentów, a może podpisujesz nową dużą umowę z firmą z polski lub zagranicy albo po prostu szukasz nowych klientów B2B?

Jeżeli tak zapoznaj się z naszym sklepem internetowym oferującym dokładne i wiarygodne raporty o firmach z Polski i za granicy za niewielką cenę. Oprzyj swoje decyzje na danych!

Sprawdź

Rozwiązania

Dbasz o swoją firmę?

Oprzyj decyzje biznesowe na wiarygodnym źródle - sprawdź raport handlowy o dowolnej firmie z Polski lub z Europy dostępny online.
Sprawdź!

Zapisz sie do newslettera Dun & Bradstreet!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!