Artykuły Smart Data Raporty

Spadek liczby zakładanych firm w Polsce

03 lis 2020

Spadek liczby zakładanych firm w Polsce – to efekt pandemii

Od stycznia do września według Bisnode w Polsce zostało zarejestrowanych blisko 238 tys., to o 16 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego

W roku pandemicznym najczęściej i najchętniej zakładano firmy budowlane, związane z wykończeniem wnętrz. Łącznie od stycznia do końca października zarejestrowanych zostało 8,8 tys. przedsiębiorstw. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego stanowi to spadek o blisko 25 proc. Pandemia odcisnęła swój ślad w handlu. Polacy zaczęli kupować w Internecie. Nie uszło to uwadze przedsiębiorców, którzy masowo zaczęli inwestować w sklepy internetowe. Takich w br. zostało zarejestrowanych 8,7 tys. co r/d/r stanowi wzrost o 17,5 proc. Kolejne pozycje zajmują programiści (8,2 tys.), deweloperzy i firmy związane z szeroko rozumianą branżą budowy budynków (7,4 tys.), fryzjerzy (7,6 tys.), firmy transportowe.

Bisnode przeanalizował sytuacje w blisko 100 najbardziej newralgicznych branżach. W tym miejscy trzeba podkreślić, że zaledwie w 9 na 100 przypadków odnotowano przyrost zarejestrowanych firm w 2020 roku w porównaniu do 2019 roku. Pozostałych przypadkach notuje się spadek liczby zakładanych przedsiębiorstw. Świadczy to o stagnacji i obawach przedsiębiorców o jutro. Pod tym względem przoduje branża sprzedaż internetowa (przyrost o 17 proc.), zarządzanie nieruchomościami (przyrost o 35 proc. z 2,5 tys. w 2019 roku do 3,4 tys. w 2020). Pierwszą trójkę zamyka branża wytwarzanie energii elektrycznej (wzrost o 107 proc. z 605 w 2019 roku do poziomu 1253 w 2020 roku) – głównie to przedsiębiorstwa działające w branży montażu paneli słonecznych.

 

imaged4ud.png

 

Zapisz sie do newslettera Bisnode!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!

Dowiedz się więcej o naszej współpracy z D&B

Zobacz na czym polega unikalna wartość Bisnode na polskim i międzynarodowym rynku
Dowiedz się więcej