Podziel się z innymi
Udostępnij nasze treści na swoich profilach
Pojęcie spółki córki i spółki matki są pojęciami używanymi potocznie na opisanie zależności pomiędzy firmami, przy czym spółka macierzysta (spółka matka) stanowi część dominującą, a spółka córka (spółka zależna) i jej działalność jest od niej, jak sama nazwa wskazuje, zależna. Uwarunkowania te opisane i dookreślone zostały dokładnie w Kodeksie Spółek Handlowych. Za spółkę zależną (spółką córkę) uważa się taką, gdzie spółka macierzysta (spółka matka):
Podsumowując, możemy określić spółkę córką jako zależną jednostkę wtedy, kiedy inna jednostka posiada pełną możliwość wpływania na jej sposób działania i wszelkie decyzje, czyli posiada w tych kwestiach decydując głos. Głównie odbywa się to przez osiągnięcie większości głosów na zgromadzeniu organu stanowiącego, którym jest:
Podkreślenia jednak wymaga fakt, że pomimo owej zależności spółka córka nadal stanowi odrębny byt prawny od spółki macierzystej.
Kolejne związane z tym zagadnieniem pojęcie to grupa kapitałowa ( bądź holding ), w której skład wchodzą spółka macierzysta oraz kilka spółek córek.
Przyczyny, z których spółki decydują się na takie rozwiązanie są liczne oraz zróżnicowane. Wśród nich wymienić możemy:
Przedsiębiorcy często są pełni obaw, że założenie spółki córki doprowadzi do negatywnych skutków podatkowych. Dotyczą one chociażby groźby podwójnego opodatkowania w sytuacji, gdy na przykład spółka matka działa na rynku niemieckim, a spółka córka w Polsce. Jest to jednak mylne przekonanie i zupełnie bezpodstawna obawa, gdyż w takim przypadku spółka córka posiada status odrębnego podmiotu gospodarczego od spółki matki.
W pewnych okolicznościach dopuszcza się podział kosztów na obie spółki. Jeśli na przykład za analizę rynku odpowiada spółka matka, a spółka córka nie prowadzi własnych badań w tym zakresie może korzystać z efektów pracy spółki macierzystej. W takiej sytuacji oba podmioty mogą podzielić się kosztami takich pomiarów, co dotyczy również kosztów uzyskania przychodów.
Następna korzyść podatkowa jest taka, że gdy spółka macierzysta posiada udziały w spółce córce nie jest obciążana podatkiem od uzyskiwanej dywidendy (jak również innych dochodów z udziału w zyskach osób prawnych) na określonych warunkach, czyli posiada udziały w ilości co najmniej 10% przez okres co najmniej 2 lat w sposób ciągły. Z tego zwolnienia można skorzystać nawet wtedy, jeśli okres tego 2 letniego posiadania udziałów lub akcji upłynie po dacie wypłaty wyżej wymienionych dochodów. Trzeba jednak zaznaczyć, że zwolnienie to (to jest dochodów z udziału w zyskach osób prawnych wypłacanych przez spółkę córkę na rzecz spółki matki) nie będzie mogło być zastosowane jeżeli skorzystanie z owego zwolnienia podatkowego było głównym celem firm lub jeśli funkcjonowanie przedsiębiorstw w takim układzie oraz wypłata środków nie znajdywały uzasadnienia ekonomicznego.
Należy również pamiętać, że jeśli spółka matka i spółka córka pozostawać będą w kontaktach gospodarczych lub handlowych powinny z należytą starannością dbać o zachowanie cen rynkowych, gdyż mogą one zostać zweryfikowane przez organy podatkowe.
Po analizie powyżej wskazanych czynników zauważamy, że za zakładaniem spółek córek przemawia bardzo dużo pozytywnych aspektów. Ponadto sam proces ich powołania i dalszego funkcjonowania nie jest bardzo skomplikowany. Spotkać możemy jednak również wielu przeciwników tworzenia takich podmiotów, którzy twierdzą, że tworzenie spółek matek i spółek córek sprzyja stosowaniu tak zwanej kreatywnej księgowości czy innych mało przejrzystych metod rozliczeń. Jednak to sam przedsiębiorca musi ostatecznie dokonać wyboru czy takie rozwiązanie mu odpowiada.