Artykuły Smart Data Raporty

Sprawozdania finansowe - obowiązek czy dobra wola firmy

27 wrz 2020

Wywiad z Tomaszem Starzykiem z Dun & Bradstreet Polska

Sprawozdania finansowe w KRS - dlaczego firmy ich nie składają i dlaczego jednak warto to robić?

Składanie sprawozdań finansowych w Krajowym Rejestrze Sądowym to obowiązek, a nie zrobienie tego jest zagrożone karą grzywny lub nawet więzienia. Mimo to nie wszyscy się z niego wywiązują. Z czego to, pana zdaniem, wynika?

-Rzeczywiście wiele firm tego nie robi. Powodów jest tyle, ile nierzetelnych przedsiębiorstw. Głównym powodem, szczególnie w przypadku małych i średnich firm, jest brak zgody na publikacje danych samego właściciela firmy. To często wiąże się z powodami osobistymi, czy też cechami charakteru. W przypadku firm dużych - o braku publikacji często decyduje polityka korporacyjna. Poza tym innym powodem jest choćby obawa przed wglądem w dane przez firmy konkurencyjne.

To proszę teraz powiedzieć, dlaczego jednak mimo wszystko warto publikować dane finansowe?

- Zwiększa to wiarygodność i przejrzystość prowadzonej działalności. Umożliwia m.in. ocenę ryzyka współpracy z daną firmą dla firm ubezpieczających transakcje kredytowe, co przekłada się np. na brak kosztownych zabezpieczeń majątkowych. Poza tym przejrzystość pozwala na szybką ocenę kredytową dla banków i analizę klientów. Przyśpiesza to podjęcie decyzji kredytowej i zwalnia przedsiębiorcę z obowiązku dostarczanie części dokumentów.

A czego możemy się dowiedzieć o przedsiębiorstwie na podstawie raportu przygotowanego przez waszą firmę?

- Raporty korzystają z wielu źródeł informacyjnych: rejestrowych, branżowych oraz typowo marketingowych. Pozwala to klientom uzyskać w bardzo krótkim czasie pełną informację na temat kontrahenta, począwszy od potwierdzenia jego danych rejestrowych, informacji o danych finansowych (sprawozdania składane w sądach gospodarczych), zdarzeniach prawnych (rejestr upadłości i likwidacji), po dane zamieszczone w różnych portalach internetowych, prasie lub po prostu z wywiadu z przedstawicielem kierownictwa firmy.
- Dodatkowo informacja o firmie wzbogacona jest o dwa istotne źródła: informacje o tzw. moralności płatniczej podmiotu oraz powiązania kapitałowe z firmami zagranicznymi. Pierwsze z tych źródeł informuje o historii zaległości płatniczych podmiotów. Drugie źródło to największa na świecie baza danych podmiotowi powiązań licząca w tej chwili ponad 365 min firm z ponad 220 krajów na świecie. A podstawową wartością raportu handlowego jest rekomendacja współpracy z danym partnerem handlowym. W przypadku negatywnej oceny nasz klient powinien zastanowić się, czy takie ryzyko jest dla niego opłacalne.

Ale oprócz twardych danych są często inne przesłanki do zrobienia takiego kroku, jak chociażby przeczucie, intuicja właściciela, że warto to zrobić.

- Odradzałbym podejmowanie jakichkolwiek poważnych decyzji na podstawie przeczucia. Dotyczy to jednakowo życia zawodowego, jaki prywatnego. Przed podjęciem decyzji warto zasięgnąć opinii, a przede wszystkim zajrzeć w twarde dane. Nasuwa się pytanie, czy kupilibyśmy dom w oparciu tylko o przeczucie? Bez sprawdzenia stanu technicznego, prawa własności, czy planu zagospodarowania najbliższej okolicy. Zapewne nie kupilibyśmy go w ten sposób.

Jeśli tak, to dlaczego podejmujemy biznesową decyzję na podstawie przeczucia, bez sprawdzenia wielkości przychodów potencjalnego kontrahenta, właściciela, stanu i wielkości majątku, zwyczajów płatniczych?

Sztuczna inteligencja coraz mocniej wkracza w wiele obszarów naszego życia. Jakie jej mechanizmy wykorzystujecie w opracowywaniu raportów?

- Platforma Al (Artificial Intelligence, czyli sztuczna inteligencja - red.) jest wykorzystywana przez Dun & Bradstreet choćby w celu wykrywania specyficznych zależności dotyczących konkretnej potrzeby lub problemu naszych klientów. Dzięki Al analizowane są tysiące zmiennych statycznych i dynamicznych. Ze względu na to, że każdy klient jest inny, jego potrzeby są specyficzne-dotychczasowe metody analizy danych często się nie sprawdzają. Dzięki Al możemy wspomagać podejmowanie decyzji w najważniejszych obszarach w przedsiębiorstwie (sprzedaż, analiza ryzyka kredytowego ltd.).

Dun & Bradstreet zajmuje się nie tylko raportami i finansami. Swego czasu przewidywaliście, kto może wygrać Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Czy przewidywalność pewnych zdarzeń, predykcja to również wasza specjalizacja?

- Coraz więcej przedsiębiorstw automatyzuje swoje procesy i akceptuje, że część powtarzalnych decyzji jest wykonywane przez sztuczną inteligencję. Popyt na te usługi rośnie, a ze względu na ogromne zbiory danych dostępne dla Dun & Bradstreet możemy przygotowywać takie analizy. Dzięki przetwarzanym przez nas informacjom zakres potencjalnych modeli decyzyjnych jest praktycznie nieskończony.

- Publikowanie danych finansowych zwiększa wiarygodność firmy na rynku dla potencjalnych kontrahentów czy chociażby banków dlatego m.in. warto to robić.

Zapisz sie do newslettera Dun & Bradstreet!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!

Dowiedz się więcej o naszej współpracy z D&B

Zobacz na czym polega unikalna wartość Dun & Bradstreet na polskim i międzynarodowym rynku
Dowiedz się więcej