Artykuły Raporty

Raport: Świąteczne potrawy w Europie.

Czy wiesz jakie dania są tradycyjnymi elementami świątecznych stołów krajach europejskich? Jakie potrawy świąteczne goszczą na stołach w Szwecji, Chorwacji, Danii czy na Węgrzech?

Dun & Bradstreet jako wywiadownia gospodarcza zajmująca się analizowaniem danych, wykorzystała algorytmy wyszukiwania tekstu, oparła się na analizie statystycznej i zidentyfikowała słowa kluczowe związane ze świąteczną żywnością w krajach europejskich. Popularność świątecznych słów kluczowych w wyszukiwarkach internetowych oszacowano na podstawie ostatnich 5 lat.

Słodkości i ciasta, potrawy mięsne, potrawy wegetariańskie to najczęściej wyszukiwane przepisy w okresie przedświątecznym przez europejskich Internautów.

Ponad 50% Austriaków szuka w sieci przepisów na swóje tradycyjne „vanillekipferl”- czyli ciasteczka w kształcie półksiężyca, o smaku migdałów i wanilii. Są one wyrobem cukierniczym przygotowywanym tradycyjnie na Boże Narodzenie, a przepis na nie wg legendy miał powstać w czasie bitwy pod Wiedniem w 1683 roku.

Święta Bożego Narodzenia w Chorwacji są nie do pomyślenia bez prezentów pod choinką i potrawy zwanej bakalar, której podstawą jest suszony dorsz. Podobno najlepiej smakuje z ziemniakami i zawsze jest głównym daniem wieczerzy wigilijnej. Przepisu na tę właśnie potrawę szukają najczęściej Chorwaci w okresie przedświątecznym.

Na Węgrzech podobnie jak w Polsce, wszystkich ogarnia szał pieczenia świątecznych pierniczków.

W Finlandii na świątecznym stole pojawia się Perunalaatikko – czyli tradycyjny placek ziemniaczany na słodko  -  to na niego wszyscy poszukują przepisu.

W Środkowej Norwegii jada się Ribbe, czyli pieczone żeberka wieprzowe. Pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą z początku XIX wieku. Wieprzowe żeberka jadało się na święta, ponieważ przeciętnego norweskiego rolnika nie było stać na utrzymanie świni. Tradycyjnie podaje się je z ziemniakami, zakwaszaną kapustą czerwoną lub białą. 

Święta jednak kojarzą się wszystkim Europejczykom ze słodkościami. Przepisy na dania słodkie wyszukiwane są w Internecie najczęściej (ponad 50% wyszukiwań).

Takich właśnie słodkich i obfitych Świąt Dun & Bradstreet życzy wszystkim i zaprasza do zapoznania się ze szczegółowym raportem dotyczącym najbardziej popularnych potrwa świątecznych spożywanych w Europie.

POBIERZ PEŁNY RAPORT

Jesteś zainteresowany rozwiązaniami Bisnode?

You must be logged in to submit this form. If you are logged in and still cannot post, make sure "Do not track" in your browser settings is disabled.

Jednocześnie akceptuję informację o przetwarzaniu moich danych osobowych przez Bisnode Polska Sp. z o.o.znajdującą się TUTAJ.

Wyrażam zgodę na używanie, zgodnie z art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t. j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1907 z późn. zm.), telekomunikacyjnych urządzeń końcowych (np. telefon, e-mail) oraz automatycznych systemów wywołujących (np. automatycznie rozsyłające się wiadomości sms, e-mail) przez Bisnode Polska Sp. z o.o., w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego dotyczącego produktów i usług Bisnode Polska Sp. z o.o.

Jednocześnie oświadczam, iż mam świadomość, że podanie przeze mnie danych osobowych, a także wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz że zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Cofnięcie zgody nie wpływa na zgodność z prawem używania telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących dokonywanych przed cofnięciem zgody.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowej (tj. m. in. oferty marketingowej i newslettera), wysyłanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej, przez Bisnode Polska Sp. z o.o., zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t. j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1219  z późn. zm.). 

Jednocześnie oświadczam, iż mam świadomość, że podanie przeze mnie danych osobowych, a także wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz, że zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Cofnięcie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przesyłania informacji handlowej przed cofnięciem zgody.