Artykuły Raporty

Raport: Świąteczne potrawy w Europie.

Czy wiesz jakie dania są tradycyjnymi elementami świątecznych stołów krajach europejskich? Jakie potrawy świąteczne goszczą na stołach w Szwecji, Chorwacji, Danii czy na Węgrzech?

Bisnode jako wywiadownia gospodarcza zajmująca się analizowaniem danych, wykorzystała algorytmy wyszukiwania tekstu, oparła się na analizie statystycznej i zidentyfikowała słowa kluczowe związane ze świąteczną żywnością w krajach europejskich. Popularność świątecznych słów kluczowych w wyszukiwarkach internetowych oszacowano na podstawie ostatnich 5 lat.

Słodkości i ciasta, potrawy mięsne, potrawy wegetariańskie to najczęściej wyszukiwane przepisy w okresie przedświątecznym przez europejskich Internautów.

Ponad 50% Austriaków szuka w sieci przepisów na swóje tradycyjne „vanillekipferl”- czyli ciasteczka w kształcie półksiężyca, o smaku migdałów i wanilii. Są one wyrobem cukierniczym przygotowywanym tradycyjnie na Boże Narodzenie, a przepis na nie wg legendy miał powstać w czasie bitwy pod Wiedniem w 1683 roku.

Święta Bożego Narodzenia w Chorwacji są nie do pomyślenia bez prezentów pod choinką i potrawy zwanej bakalar, której podstawą jest suszony dorsz. Podobno najlepiej smakuje z ziemniakami i zawsze jest głównym daniem wieczerzy wigilijnej. Przepisu na tę właśnie potrawę szukają najczęściej Chorwaci w okresie przedświątecznym.

Na Węgrzech podobnie jak w Polsce, wszystkich ogarnia szał pieczenia świątecznych pierniczków.

W Finlandii na świątecznym stole pojawia się Perunalaatikko – czyli tradycyjny placek ziemniaczany na słodko  -  to na niego wszyscy poszukują przepisu.

W Środkowej Norwegii jada się Ribbe, czyli pieczone żeberka wieprzowe. Pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą z początku XIX wieku. Wieprzowe żeberka jadało się na święta, ponieważ przeciętnego norweskiego rolnika nie było stać na utrzymanie świni. Tradycyjnie podaje się je z ziemniakami, zakwaszaną kapustą czerwoną lub białą. 

Święta jednak kojarzą się wszystkim Europejczykom ze słodkościami. Przepisy na dania słodkie wyszukiwane są w Internecie najczęściej (ponad 50% wyszukiwań).

Takich właśnie słodkich i obfitych Świąt Bisnode życzy wszystkim i zaprasza do zapoznania się ze szczegółowym raportem dotyczącym najbardziej popularnych potrwa świątecznych spożywanych w Europie.

POBIERZ PEŁNY RAPORT

Jesteś zainteresowany rozwiązaniami Bisnode?

You must be logged in to submit the form.

Jednocześnie akceptuję informację o przetwarzaniu moich danych osobowych przez Bisnode Polska Sp. z o.o.znajdującą się TUTAJ.

Wyrażam zgodę na używanie, zgodnie z art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. (t. j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1907 z późn. zm.), telekomunikacyjnych urządzeń końcowych (np. telefon, e-mail) oraz automatycznych systemów wywołujących (np. automatycznie rozsyłające się wiadomości sms, e-mail) przez Bisnode Polska Sp. z o.o., w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego dotyczącego produktów i usług Bisnode Polska Sp. z o.o.

Jednocześnie oświadczam, iż mam świadomość, że podanie przeze mnie danych osobowych, a także wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz że zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Cofnięcie zgody nie wpływa na zgodność z prawem używania telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących dokonywanych przed cofnięciem zgody.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowej (tj. m. in. oferty marketingowej i newslettera), wysyłanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej, przez Bisnode Polska Sp. z o.o., zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (t. j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1219  z późn. zm.). 

Jednocześnie oświadczam, iż mam świadomość, że podanie przeze mnie danych osobowych, a także wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz, że zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Cofnięcie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przesyłania informacji handlowej przed cofnięciem zgody.