Artykuły Smart Data Raporty

Usługi w odwrocie

05 paź 2020

COVID – 19: zawieszona działalność firmy jako barometr w czasie kryzysu

Od stycznia do września 2020 roku przedsiębiorcy w Polsce zawiesili nieco mniej niż 185 tys. działalności. Z czego lwią część stanowią właśnie firmy świadczące usługi. Taksówki, kierowcy, fryzjerzy, budowlańcy wykończenia wnętrz.

Od stycznia do września 2020 roku przedsiębiorcy w Polsce zawiesili nieco mniej niż 185 tys. działalności. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, czyli okresy przed pandemią, stanowi to spadek o niecały procent. Mało tego, z każdym kolejnym kwartałem liczba zawieszonych działalności mocno wyhamowuje. Na I kwartał 2020 roku przypada nieco ponad połowa wszystkich tegorocznych zawieszeń, w II kwartale ich odsetek wyniósł już 27 proc., a w III - 21 proc.

Efekt dość zaskakujący biorąc pod uwagę to, że jeszcze na początku roku niemal wszyscy ekonomiści i eksperci spodziewali się masowych bankructw, upadłości i likwidacji firm. Nic takiego nie nastąpiło, co potwierdzają także dane odnośnie zarejestrowanych w sądach upadłości polskich firm. Od początku roku do 28 września 2020 roku ogłoszono w Polsce 685 upadłości firm wraz z uwzględnieniem postępowań restrukturyzacyjnych. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego stanowi to spadek o blisko 6,5 proc.

Bez wątpienia spadająca liczba bankructw i zawieszonych działalności w skali roku to pozytywny efekt wprowadzonych przez polski rząd „tarcz antykryzysowych”, które miały zapobiegać negatywnym skutkom pandemii COVID-19. W pierwszych miesiącach gospodarczego zamknięcia dodatkowo napędzanego niepewnością przedsiębiorców liczba zawieszonych działalności poszybowała do niewyobrażalnego poziomu 42 tys. Wraz z zachodzącymi zmianami, łagodzeniem obostrzeń, uruchamianymi kolejnymi środkami na walkę z korona wirusem i społecznym powrotem do normalności liczba zawieszonych działalności systematycznie z miesiąca na miesiąc zaczęła spadać. Widoczne odwrócenie trendu nastąpiło w okresie wakacji, co szczególnie nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę to, że letnie miesiące to prawdziwie „gorące” dla małych firm usługowych.

Z całą pewnością jest za wcześnie, żeby z całą mocą można było ogłosić koniec pandemii. Przed nami jesień, która zdaniem epidemiologów może przynieść II falę zakażeń. Pierwsze efekty w wielu krajach, w tym i w Polsce są widoczne. Jednak mało prawdopodobne jest, żebyśmy doświadczyli ponownego lockdown’u na tak szeroką skalę, jaka miała miejsce w okresie od marca do czerwca.

Nie zależnie od wszystkiego, prawda jest taka, że w I kwartale tego roku najczęściej zawieszanymi działalnościami były jednoosobowe przedsiębiorstwa usługowe, salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz specjalizujące się w robotach wykończeniowych. To nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę to, że usługi charakteryzują się bliskością z osobami trzecimi. Podobnie rzecz się miała w III kwartale. Z tym że do grona firm najczęściej zawieszanych dołączyły poza szkolne placówki ekonomiczne. Szkoły językowe, plastyczne, muzyczne. W III kwartale br. nastąpiła zmiana. Na pierwszy plan wysunęły się wszelkiego rodzaju obiekty noclegowe i miejsca krótkiego zakwaterowania. Hotele, motele, schroniska turystyczne. Sytuacji nie uratowały bony turystyczne. Liczne likwidacje i zawieszenia ściśle wiążą się z tragiczną sytuacją w całej branży HoReCa. Dodatkowo sprawie nie przysłużyło się masowe odwoływanie wyjazdów integracyjnych przez firmy. Oprócz tego przedsiębiorcy zawieszali w ostatnich trzech miesiącach działalność związaną z wykonywaniem robót budowlanych oraz wykończeniowych.

Dodać można, że od początku roku wśród zawieszanych działalności dominują przedsiębiorstwa usługowe. Głównie drobne przedsiębiorstwa taksówkowe. Przeważnie kierowcy na jednoosobowej działalności gospodarczej. Od początku roku na zawieszenie działalności zdecydowało się prawie 9,2 tys. kierowców, co stanowi niemal 5 proc. wszystkich zawieszonych działalności w roku 2020. Prawie 8,8 tys. zawieszonych działalności to małe hotele, pensjonaty, motele i punkty krótkotrwałego zakwaterowania. Kolejne trzy pozycje to kolejno pracownicy wykończeniowych firm budowlanych, kierowcy firm transportowych i fryzjerzy.

Zapisz sie do newslettera Bisnode!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!

Dowiedz się więcej o naszej współpracy z D&B

Zobacz na czym polega unikalna wartość Bisnode na polskim i międzynarodowym rynku
Dowiedz się więcej