Artykuły Smart Data

Zawieszone działalności - dane po I kwartale 2021 r.

23 kwi 2021

PRZEDSIĘBIORCY REZYGNUJĄ Z DZIAŁALNOŚCI

W I kwartale 2021 roku swoją działalność zawiesiło 48,4 tys. firm, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego stanowi to wzrost o 20 proc. a w zestawieniu z I kwartałem 2019 roku o blisko 100 proc.

Przypomnijmy, w całym 2020 roku Polacy zawiesili działalność 150 tys. firm, w 2019 roku 108 tys. Wedle szacunków w 2021 roku liczba zawieszonych działalności może zawrzeć się w przedziale od 200 do 250 tys. działalności gospodarczych.

Głównie działalności usługowe.

ZAWIESZONE DZIAŁALNOŚCI W I KWARTALE 2021

W pierwszych trzech miesiącach 2021 roku Polacy zawiesili działalność 48,4 tys. firm, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego stanowi to wzrost o 20 proc. a w zestawieniu z I kwartałem 2019 roku o blisko 100 proc.


imagekm6kv.png

 

Źródło: Dun & Bradstreet

Największe ryzyko dla płynności prowadzenia biznesu miało miejsce w marcu ubiegłego roku. W trakcie i tuż po pierwszej fali pandemii. Stabilizację i uspokojenie nastrojów przyniosły pierwsze przyznawane pieniądze z tarcz antykryzysowych. Kolejne uderzenia COVID-19, zaostrzały obostrzenia i uwarunkowania prowadzenia działalności gospodarczej. Rosła niepewność. Jednocześnie wprost proporcjonalnie spadała kwota na pomoc firmom. Bieżącej działalności, szczególnie dla tych najmniejszych firm, z całą pewnością nie pomogła gwałtownie rosnąca inflacja, a wraz z nią podwyżka cen za produkty codziennego użytku, energię, wywóz śmieci. Wysokie koszty własne, spadający przychód, brak poprawy na rynku i kolejne obostrzenia w prowadzeniu działalności sprawiły, że kilka naście tysięcy przedsiębiorców zdecydowało się na zawieszenie działalności.Źródło: Dun & Bradstreet

Zawieszone najczęściej zostają firmy związane z wykończeniem wnętrz. Łącznie w I kwartale br. zawieszono 2,1 przedsiębiorstw, co w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego stanowi wzrost o 46 proc., w zestawieniu z 2019 rokiem to wzrost o prawie 150 proc. Do tego należy dodać, kolejne 2 tys. firm budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków i 1,1 tys. firm działających jako wykonawcy instalacji elektrycznych. Niewiele lepiej na tym tle prezentują się firmy taksówkowe, których zawieszono w I kwartale br. nieco ponad 2 tys. co w zestawieniu z I kwartałem roku ubiegłego stanowi wzrost o 60 proc., a do pierwszych trzech miesięcy 2019 roku blisko 250 proc. Poza tym pierwsze dziesięć branż z największą liczbą zawieszonych działalności w I kwartale 2012 roku zajmują firm sprzedaży detalicznej czy transportu drogowego. W każdej z tych branż zawieszono od 1,6 do 1,7 przedsiębiorstw. Na uwagę zasługuje również blisko 1,5 zawieszonych zakładów fryzjerskich i salonów piękności, co w porównaniu do I kwartału 2020 roku stanowi wzrost o 22 proc., a w porównaniu do 2019 roku o 150 proc.

W oczy rzuca się brak w pierwszej dziesiątce branży hotelarskiej i gastronomicznej. Niestety to nie efekt poprawy sytuacji w branży, a tego że większość z hoteli jak i restauracji w Polsce na krok zawieszenia działania biznesu zdecydowała się w roku 2020. 

UBIEGŁY ROK POD ZNAKIEM PANDEMII

W całym 2020 roku w Polsce w wyniku pandemii zawieszono działalność blisko 150 tys. firm.


imagevix57.png

W 2019 roku 108 tys. Wedle szacunków w 2021 roku liczba zawieszonych działalności może zawrzeć się w przedziale od 200 do 250 tys. działalności gospodarczych.Źródło: Dun & Bradstreet

Na zaprzestanie działalności w 2020 roku najczęściej decydowali się właściciele obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania. Łącznie zawieszono 9 tys. firm w branży, co w porównaniu do 2019 roku stanowi wzrost o ponad 11 000 proc. W 2019 roku zawieszono zaledwie 78 firm z branży. Tylko to pokazuje, skalę dramatu, z jakim zmagają się dzisiaj hotelarze. Zawieszone działalności hoteli stanowią w 2020 roku 6 proc. wszystkich wstrzymanych biznesów.

Nie wiele lepiej przedstawia się sytuacja w branży budowlanej. Zarówno tej wykończeniowej, gdzie zawieszono w roku ubiegłym ponad 5 tys. firm, jak i robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, gdzie łącznie wstrzymano działalność 4,7 tys. przedsiębiorstw.

Kryzysem w 2020 roku szczególnie mocno zostały dotknięte zakłady usługowe. Łącznie salonów piękności i zakładów fryzjerskich zamknięto 3,6 tys., kolejne 3 tys. to firmy w zakresie doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Restauracje – 2,8 tys., co w porównaniu do 2019 roku stanowi wzrost o blisko 900 proc.

ZAWIESZONE DZIAŁALNOŚCI

Wykres zawieszonych działalności od 2019 do końca I kwartału 2021 roku odzwierciedla nastroje polskich przedsiębiorców w czasie pandemii spowodowanej COVID-19. Liczba zawieszanych firm w polskiej gospodarce rośnie wraz z kolejno następującymi po sobie falami nowych przypadków korona wirusa.

Źródło: Dun & Bradstreet

Pierwszy wzrost obserwujemy wraz z I kwartałem 2020 roku. Wówczas na zawieszenie działalności zdecydowało się blisko 40 tys. firm. Krzywa wyraźnie spada wraz z łagodzeniem polityki rządu walki z COVID-19 w wakacyjnych miesiącach. W II kwartale 2020 roku Polacy zawiesili działalność niespełna 20 tys. firm, co w porównaniu do I kwartału ur. stanowi spadek o blisko 100 proc. Kolejne miesiące to gwałtowny wzrost liczby zawieszanych firm. W III kwartale 2020 roku to 34 tys. a w IV kwartale blisko 55 tys.

W I kwartale 2021 roku swoją działalność zawiesiło 48,4 tys. firm. Wedle szacunków w 2021 roku liczba zawieszonych działalności może zawrzeć się w przedziale od 200 do 250 tys. działalności gospodarczych.

W kolejnych miesiącach należy spodziewać się utrzymania wzrostowego trendu zawieszanych działalności. Szczególnie w kontekście tego, że rząd przedłuża kolejny raz restrykcje, do 25 kwietnia br. włącznie, wyjątek stanowi branża hotelowa, której obiekty pozostają zamknięte do 3 maja br. Nadal działalność obiektów jest mocno ograniczona. Dozwolona będzie zorganizowana aktywność na świeżym powietrzu, jednak wszelkie wydarzenia odbędą bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Podobnie jak centra handlowe, czy budowlane i meblowe sklepy wielkopowierzchniowe, o powierzchni powyżej 2 000 m/2. W pozostałych sklepach obowiązują limity 1 osoby na 15 m/2 w sklepie do 100 m/2 i 1 osoby na 20 m/2 w placówkach powyżej 100 m/2. Poza tym salony fryzjerskie, kosmetyczne, teatry, kina, muzea i galerie sztuki pozostają zamknięte. Szkoły prowadzą edukację zdalną. Przedszkola i żłobki będą otwarte od 19 kwietnia.

Jedno jest pewne, pandemia zmieniła nasz świat i jego postrzeganie przez konsumentów. Firmy, które szybko nie dostosują się do zmian i nowych uwarunkowań, zwyczajnie nie przetrwają. Dotyczy to nie tylko polskich firm, także tych w Europie jak i na świecie. Dlatego też, w bieżącym roku spodziewany jest kolejny wzrost zarówno zawieszonych działalności jak i bankructw.

Tomasz Starzyk, Dun & Bradstreet

O Dun & Bradstreet

Dun & Bradstreet jest wiodącym globalnym dostawcą danych i analiz. Nasze rozwiązania umożliwiają firmom na całym świecie poprawę procesów decyzyjnych i wyników biznesowych. Baza danych Dun & Bradstreet napędza rozwiązania i dostarcza informacji, które umożliwiają klientom zwiększenie przychodów, obniżenie kosztów, ograniczenie ryzyka i poprawę ich działalności. Od 1841 roku, firmy każdej wielkości polegają na rozwiązaniach oferowanych przez Dun & Bradstreet, które pomagają im zarządzać ryzykiem i odkrywać nowe możliwości biznesowe. Dun & Bradstreet w Polsce pomaga przedsiębiorcom od ponad 25 lat.

 

Zapisz sie do newslettera Dun & Bradstreet!

Otrzymuj na bieżąco nasze opracowania, raporty i analizy.

Zapisz się!

Dowiedz się więcej o naszej współpracy z D&B

Zobacz na czym polega unikalna wartość Dun & Bradstreet na polskim i międzynarodowym rynku
Dowiedz się więcej
Rozwiązania

Oprzyj decyzję na wiarygodnym źródle!

Sprawdź raport handlowy o dowolnej firmie z Polski lub z Europy dostępny online.
Sprawdź!